Erdoğan bu komutanı yanından ayırmıyor

Erdoğan bu komutanı yanından ayırmıyor
Kendisinden daha kıdemli Orgeneraller olmasına rağmen bu göreve Genelkurmay 2. Başkanı Hulusi Akar getirildi.

Daha önceki uygulamaların aksine Akar, ordu komutanlığı da yapmadan kara kuvvetleri komutanı oldu. 1952 doğumlu olan Akar 2015’de de Genelkurmay Başkanı olacak ve bu görevi 4 yıl sürdürecek.

Hükümetin Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu’yu tercih etmemesi sonucu Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı oldu ve Kalyoncu da emekliye ayrıldı. TSK’da halen Akar’dan daha kıdemli olan Orgeneraller Servet Yörük ve Yalçın Ataman bulunuyor. Ancak Akar bu iki ismin de önüne geçerek, Kara Kuvvetleri Komutanı yapıldı. 61 yaşındaki Akar, 63 yaşında Genelkurmay Başkanlığını devralacak ve mevcut Genelkurmay Başkanı Necdet Özel gibi bu görevde 4 yıl kalacak.

KAYSERİLİ KOMUTAN

Kayseri’de doğan Akar, 1998 yılında General oldu. Korgeneral rütbesi ile 3. Kolordu Komutanlığı görevinde bulundu. 2011 yılında Orgeneralliğe terfi ederek Genelkurmay 2. Başkanı oldu. Bu görevden sonra normalde Ordu Komutanlığına atanması beklenirken, Kara Kuvvetleri Komutanlığına getirildi.

Erdoğan, bugüne kadar komuta kademesi içinde en çok Necdet Özel ve Hulusi Akar ile çalıştı. Akar, Erdoğan'ın ABD gezilerine de eşlik etmişti. Suriye tarafından bir Türk jetinin düşürülmesinin ardından Başbakan Erdoğan'ın siyasi parti liderlerine verdiği brifinglere de Akar katılmıştı.

KIDEM AYARI

Hulusi Akar'ın Kara Kuvvetleri Komutanı olması ile birlikte kıdem tartışması yaşanmaması için de düzenleme yapıldı. Akar’dan kıdemli olan 3 yıllık Orgeneral Servet Yörük, Jandarma Genel Komutanı oldu. Böylelikle, komuta kademesi ve MGK üyeliğine getirilerek Akar'la aynı konuma taşındı. Diğer üç yıllık orgeneral Yalçın Ataman ise Harp Akademileri Komutanı olarak atandı. Harp Akademileri Komutanlığı Kara Kuvvetlerine değil, Genelkurmay Başkanına bulunuyor. (UGE)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com