Erdoğan Cemaati bitirecek!

Erdoğan Cemaati bitirecek!
Erdoğan Cemaati bitirecek adımları bir bir atıyor.
Uzun süredir devam eden Erdoğan-Cemaat savaşı gittikçe kızışıyor. İki taraftaki restleşmler, karşılıklı yapılan hamleler artık birbirini bitirmeye yönelik bir hal almış durumda. İki taraf da diğerine artık tahamül edemiyor. Erdoğan Cemaatçilerin önünü bir bir keserken, Cemaat de AKP'yi bölmeye yönelik hamlelere hız verdi.
 
Cemaatin gazetesi Zaman'ın, Başbakan Erdoğan'ın öğrenci evlerinin denetleneceğine dair sözlerini haberleştirmesi büyük ses getirdi. Ancak edinilen bilgilere göre Cemaat bu haberi özgürlüklerin yanında olduğu için değil, Erdoğan'ın Cemaat evlerini hedef aldığını öğrendiği için yaptı.
 
Erdoğan, ilk önce Cemaatin ekonomik kaynaklarını kesmek için Cemaate yakın işadamlarına kredi verilmesini önledi. Cemaate destek veren, yakın olan işadamlarını uyardı. Daha sonra en kritik hamle olarak, Cemaatin can damarı olan dersaneleri kapatma kararı aldı. Cemate yakın olan isimlerin devlet dairelerine alınmaması yönünde talimatlar verdiği iddia edildi.
 
Erdoğan'ın en kritik kararlarından biri de öğrenci evlerinin denetlenmesi konusu. Erdoğan bu hamleyi 'kızlı-erkekli' konusuna taşıyarak muhafazakar kesimin de desteğini almayı amaçladı. Ancak Erdoğan'ın asıl amacının Cematin evleri olduğu iddiaları kulislerde konuşulurken Sözcü Gazetesi'nden Saygı Öztürk bu iddiları köşesine taşıyarak; "Bu plan­da, “I­şık ev­le­ri­” öne çı­kı­yor. Fet­hul­lah Gü­len ce­ma­ati, özel­lik­le üni­ver­si­te öğ­ren­ci­le­ri­nin yurt so­ru­nu ya­şa­dı­ğı il­ler­de, on­lar için ev­ler açı­yor. Kız­lar için ay­rı, er­kek­ler için ay­rı ev­ler­de çok sa­yı­da öğ­ren­ci ba­rı­nı­yor. Ye­mek­le­ri ce­ma­at ta­ra­fın­dan kar­şı­la­nı­yor, hat­ta harç­lık­la­rı da ve­ril­di­ği be­lir­ti­li­yor. Ders­ha­ne­ler­de ol­du­ğu gi­bi, hü­kü­met Fet­hul­lah Gü­len ce­ma­ati­ni bu kez “ı­şık ev­le­ri­”y­le sı­kış­tı­ra­cak. Öğ­ren­ci­le­rin bu­lun­du­ğu yer­le­ri kon­trol al­tı­na al­mak adı al­tın­da “ge­re­kir­se ya­sa çı­ka­rı­la­bi­le­ce­ği­” be­lir­ti­li­yor." ifadelerini kullandı.
 
Erdoğan'ın hedefinin Cemaatin evleri olabileceğine ilk olarak da MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan; "Öğrenci evlerinin bu kadar gündeme gelmesi ardından, Cemaat'in "Hizmet Evleri" ne uzanır mı bu konu?" tweet atarak dikkat çekmişti.
 
Görünen o ki; Erdoğan-Cemaat kavgası yaklaşan yerel seçimlerle birlikte daha da tırmanacak. Hangisinin daha güçlü olduğu süreç sonucunda ortaya çıkacak.

Bir dönem yol arkadaşlığı yapıp en büyük desteği aldığı Cemaatten kopan Erdoğan, yine yol arkadaşı Bülent Arınç'a da egosunun kurbanı olarak sırt dönmüş görünüyor. Önümüzdeki günlerde AKP'nin çatırdayan gemiciğini(!) terkediş hızlanabilir. Arkasından şüphesiz büyük yenilgiler gelecektir. Bunun ilk örneğini de, Mart ayında yapılacak Yerel Seçimlerde göreceğiz gibi... (BCE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com