'Erdoğan Cemaati temizleyecek!'

'Erdoğan Cemaati temizleyecek!'
Dünyaca ünlü dergiden şok Erdoğan ve Cemaat iddiası!
Dünyaca ünlü dergi Economist bugünkü sayısında Ergenekon davasıyla ilgili yer alan değerlendirme yazısında “Türk demokrasisi için ileriye doğru atılmış, geri dönülmez bir adım olacaktı. Ancak beş yıl süren ve aralarında ordu mensupları ve onların işbirlikçisi olduğu iddia edilen 275 sanığın darbe komplosu kurmakla suçlandıkları Ergenekon davasında 5 Ağustos’ta verilen ağır cezalar, pek çok kişinin, aksi yöne gidildiği inancını pekiştirdi” ifadelerine yer verildi. 
 
BBC Türkçe’nin yansıttığı habere göre “Generalleri saf dışı bırakma Erdoğan’ın bugüne kadar elde ettiği en büyük başarı” diyen Economist, “2007’de ordu tarafından devrilmek istenen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bile dava ve yargı süreci konusunda bazı endişeler” dile getirdiğini hatırlattı. 

Economist, “Kimileri de bu davada, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan Fethullah Gülen ve ona bağlı hareketin parmağı olduğunu düşünüyor” derken ordunun peşini hiç bırakmadığı Gülen hareketinin AKP iktidarında canlandığını vurguladı. Dergi, “Gülen hareketinin polis güçlerine ve yargı kadrolarına o kadar büyük sayılarla sızdığı söyleniyor ki, bunu kendisine bir tehdit olarak gören Erdoğan, bu kadroları temizlemek istiyor” saptamasında bulundu. 
 
“Eğer Erdoğan’ın giderek artan baskıcı yönetimi olmasaydı, kamuoyu, bu davayı olumlu bir ışık olarak görebilirdi” diyen Economist, binlerce kişinin yaralanmasına beş kişinin de ölümüne neden olan Haziran ayındaki protesto gösterilerine hükümetin verdiği sert yanıtın, tüm dünyada imajını zedelediğini de belirtti. 
 
Dergi, “Bunu hiç umursamayan Erdoğan, Yahudileri kastederek, bir faiz lobisinin ve onların piyonlarının, Türkiye’yi zayıflatmak ve AKP’yi devirmek için bu protestoları planladığını söylemeye devam ediyor” dedi (BCE)

 


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com