Erdoğan dünyaya rezil oldu!

Erdoğan dünyaya rezil oldu!
Başbakan Erdoğan internet sansürüyle dünya gündemine oturdu.

AKP Hükümeti'nin internete sansür yasası tepki toplamaya devam ediyor. 17 Ocak'ta Meclis'te görüşelen yasa kapsamında 

“Yasa taslağı ile artık erişim engelleme kararları, IP ve URL bazlı verilebilecek. Yani bir web sitesinin yalnızca belli bir bölümü engellenebilecek, ayrıca DNS değiştirerek erişime engelli sitelere giriş mümkün olmayacak.”
“Tasarı ile erişim engelleme kararlarının verilebileceği haller de genişletildi. Mevcut kanunda yalnızca katalog suçlar işlendiğinde bir site erişime kapatılabilirken, yeni tasarı ile kişilik hakkı ihlal edilen veya özel hayatın gizliliği ihlal edilen kişiler de bu sitelerin erişime engellenmesini talep edebilecek. Şöyle ki, kişilik hakkının ihlali varsa, artık mahkemeye doğrudan başvurarak 24 saat içinde site erişime kapattırılabilecek.”
“Eğer özel hayatın gizliliğini ihlal varsa, kişiler doğrudan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na başvurarak 4 saat gibi kısa bir sürede tedbir olarak erişim engelleme kararı aldırabilecek. Eğer bu kararın gecikmesinde sakınca varsa doğrudan Bakan ya da Başkanlık emriyle de siteler erişime engellenebilecek.”
“Diğer yandan Erişim Sağlayıcılar Birliği kurulacak ve internete erişim sağlama hizmeti veren şirketler için örneğin telekomünikasyon firmaları için bu birliğe üyelik zorunlu ve ücretli olacak ve birliğe üye olmayanların bu alanda faaliyet gösteremeyeceğini düzenlemiştir. Böylece bir erişim engelleme kararı verildiğinde tek elden kararın uygulanması sağlanacak ve denetleme kolaylaşacaktır.” bu gibi değişiklikler yer alıyor.

İnternete sansür yasasına tepkiler çığ gibi büyüyor. Türkiye'de uygulanmak istenen sansür bugün twitter'da #CensorshipByErdoganOnTurkeysInternet hashtagiyle dünya gündeminde 3. sırada yer buldu. Vatandaşlar sansür yasasına tepkilerine bu şekilde gösterirken, yasanın iptali için Türkiye genelinde eylemlerin olacağı belirtildi. Türkiye'nin adının sansür ile anılması ise üzücü olarak değerlendirildi. (BCE)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com