Erdoğan Esad'a ne cevap verdi?

Erdoğan Esad'a ne cevap verdi?
Başbakan Erdoğan'ın son parti grup konuşmasından satır başları:

Bölgede şu ana kadar 71 bin çadır 330 bin pattaniye dağıttık. 60 konteyner ve 2 bin 310 mevlana evi depremzedelerin hizmetine sunuldu. Kar yağışı oradaki çalışmaları ve yaşam koşullarını zorlaştırıyor.

Cumartesi günü önemli bir karar alarak Adana, İstanbul, Mersin ve Antalya'daki devlet tesislerini depremzedelere açtık. Türkiye'de nerede misafirhanelerimiz varsa bu amaçla sevkiyatlarımızı başlattık. Örneğin İstanbul'a iki uçakla bu nakil başladı. Geçici olarak oralarda barınmalarını sağlıyoruz. Eğitim ve öğretim konusundaki tedbirlerimizi de aldık.

Bütün bunların yanında yaraları acilen sarmak için tedbirlerimizi güncelledik. Başbakanlık kaynağından acil yardım olarak 17 milyon TL miktarı yetkililere havale etmiş durumdayız. Başbakanlığın yarım hesaplarında 132 milyon TL toplandı. Toplam miktar 200 milyon TL'ye yükseldi.

Bakanlığımızın deprem sonrası çalışmalarını paylaşmak isterim:

Maliye Bakanlığı deprem bölgesini mücmir alan ilan etti. Vergi ve prim ödemeleri ileri bir tarihe ertelendi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız da bir dizi tedbir açıkladı. Depremde telef olan hayvanların temini için adımlar atılıyor. Depremden etkilenen üreticilerimize 4 aylık yem desteği çalışmasını başlattık.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da bir yıllık prim borçlarını erteledi.

Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına aylık bağlanması için ayrı bir yasal düzenleme yapıyoruz. 66 öğretmenimizin yakınlarına maaş bağlanması için bir çalışma yapıyoruz.

Yaralanan ve sakat kalanlara verilecek protez gibi sağlık ürünleri ücretsiz verilecek. Elektrik ücretleri de bir yıl süreyle alınmayacak.

Depremde zarar gören esnafımıza bir yıl geri ödemesiz 3 yıllık toplam 100  bin TL'lik kredi veriyoruz.

Bir çok spekülatif çalışma var. Ana muhalefet lideri gidip ortalığı karıştırıyor. Neymiş Erciş il olmalıymış. İl olduğu zaman ERciş ne kazanacak bunu bildiği yok. Sizi il yapacağız diyenlerin il yaptıktan sonraki halini de biliyoruz. Biz Van'ı 2014'te büyükşehir ilan edeceğiz. Erciş de büyükşehirin ilçesi olacak. ama bunlar hiç düşünmeden, ağzı olan konuşuyor. Böyle kolaycılık böyle bir popülizm olmaz. Aynı şeyde bir başkası çıktı burası Afet Bölgesi ilan edilsin. Siz bir yeri afet bölgesi yaparsanız orada herhangi bir yere çivi çakılamayacak. Belediye'ye bir miktar daha fazla para gelecek ya.. O paranın da ne olacağını biliyorsunuz.. Sadece popülizm.. Biz tabi bütün bunları bir kenara koyuyoruz. Mevsim şartları işleri biraz zorlaştırıyor ama inşallah Van merkez, Erciş ve köyleri olsun çok daha kısa sürede gerekli adımlar atılacak.

Hedefimiz Ağustos sonuna kadar kalıcı konutları bitirmek. Van merkez ve Erciş'te farklı bir kentsel dönüşümü tamamlamış olacağız. Vanlı depremzedeler büyük bir vakarlar çalışmalara yardımcı oluyor. Vanlı kardeşlerimizin yanlız olmadıklarını kendilerine hissettirmek için büyük bir çaba içerisindeyiz. Bu hissiyat kendilerine ifade ediliyor. Eksikliklerimiz de olmuyor değil ancak bunu sürratle atlatmaya devam ediyoruz.

Sakarya, Kocaeli, Düzce, Yalova o depremde de 17 bin 127 kişi hayatını kaybetti. Enson Van'daki depremde 644 kişi hayatını kaybetti. 252 kişi enkazdan sağ olarak çıkartıldı. Bunu sıfırlamak mümkün değil ancak biz önlemlerimizi alarak kayıpları asgariye indirme mücadelesi içindeyiz.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com