Erdoğan, Gazze için izni kopardı

Erdoğan, Gazze için izni kopardı
ABD Başkanı Barack Obama ve Başbakan Erdoğan 2 saat süren heyetler arası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

OBAMA-ERDOĞAN BASIN TOPLANTISINDAN SATIR BAŞLARI

Reyhanlı’daki saldırıları kınayarak ve taziyelerini sunarak konuşmasına başlayan Obama, “Yatırım ve ticareti geliştirmeye karar verdik. Türkiye ile ekonomik işbirliğimizi artırmaya devam edeceğiz” dedi.

Mültecilerin Türkiye açısından büyük bir yük olduğunu söyleyen Obama, “Esad rejiminin üstündeki baskıyı muhaliflerle çalışarak artıracağız.” diye konuştu.

Bingazi’deki saldırıyla ilgili olarak yoğun bir tartışma ortamı var, 4 diplomatımızı kaybetmiştik, ben özellikle benzer bir trajedinin yeniden yaşanmaması için büyük çaba sarf ediyoruz. Bu anlamda bir dizi adım attık, atıyoruz. Özellikle bölgede diplomatik misyonlardaki güvenlik önlemlerini ve tehdit düzeylerini, istihbarat düzeylerini gözden geçiriyoruz. Ordumuzun da kriz anında hızlı cevap vermesi için çalışıyoruz.

Erdoğan, Boston saldırıları nedeniyle başsağlığı dilekleriyle konuşmasına başladı. Teröre ağır kayıplar veren bir ülke olarak ABD’nin hissiyatını çok yakından anlıyoruz. Türkiye ve ABD olarak terörle ortak mücadelemizi sürdürme konusunda kararlıyız.

Türkiye ve ABD, çok geniş bir alanda güç birliği, güçlü bir işbirliği sergiliyorlar. İki ülkenin ortak gündeminde yer alan güncel meselelere dair görüş alışverişinde bulunduk. Müteakip temaslarımızla da devam edecek. 100 iş adamıyla geldik, ABD’de karşıtlarıyla sektörel bazda görüşmelerini devam ettiriyorlar.

10 yıl önce 8 milyar dolar seviyesindeyken 20 milyar seviyesine ulaştık ancak bunu daha da ilerletmemiz lazım.

Daha ileri düzeye taşırken serbest ticaret anlaşmasıyla bunu güçlendirmemiz gerekiyor. Ortak siyasi iradeye sahip olduğumuzu teyit etme imkanı bulduk.

Suriye, bir numaralı konumuzda. Gündem konularımız arasında ilk sırayı alırken şu ana kadar geldiğimiz süreç bundan sonra yapılabilecek olanları görüştük. Az önce Sayın Başkan’ın ifadeleriyle de dinlediğimiz gibi görüşlerimizin örtüştüğünü gördük.

Suriye’de kanlı sürecin sonlandırılması, yeni bir yönetimin yapılandırılması için tam bir birlik içindeyiz. Suriye’nin terör örgütlerinin faaliyet sahası olmasının, kimyasal silah kullanımının engellenmesi, azınlıkların güvenliklerinin temin edilmesi önceliklerimizdir.

Irak, önemli bir konumuzdu bölgesel olarak. Irak’ta seçimlerin şeffaf şekilde yapılarak siyasi grupların sürece katılması önem arz ediyor. Huzurlu ve istikrarlı bir şekilde başlaması arzumuz.

Ortadoğu barış sürecine gelince, Gazze’ye insani yardım götüren Mavi Marmara’ya yönelik saldırılarda tazminat ödenmesi konusunda İsrail’le görüşmeler devam ediyor.

Azerbaycan, Afganistan, İran gibi konuları ele aldık. Myanmar gibi konuları değerlendirme imkanımız oldu.

Savunma sanayiine ilişkin konuları ele aldık, Türkiye ABD ilişkileri açısından tarihi bir gün yaşıyor.

Bölgesel ve küresel meselelerde Türkiye ABD ortaklığı barışa huzura güvenlik ve istikrara daha çok hizmet edecektir.

GAZZE ZİYARETİ HAZİRAN’DA

Erdoğan, Bloomberg muhabirinin Gazze ziyaretiyle ilgili sorusu üzerine “Haziran’da Gazze ziyareti söz konusu” diyen Erdoğan, Batı Şeria’yı da ziyaret edeceğini söyledi.

KİMYASAL SİLAHLAR

Kimyasal silahlarla ilgili yöneltilen soruya Erdoğan, “Gerek kimyasal silahlar konusunu, gerek füzeler konusu, bunlarla ilgili belge ve bilgileri ilgili birimlerimiz paylaşıyorlar, burada sadece ABD, Türkiye değil, İngiltere de bu tür bilgi ve belgelere sahipler, aramızda paylaşıyoruz. Bunları vakti saati geldiğinde aktarmak suretiyle kamuoyunun bilgilenmesini sağlayacağız.” diye yanıtlarken Obama, “Hem askeri birimlerimiz, hem diplomatik personelimiz bilgi paylaşımı içerisinde, kimyasal silah kullanıldığına dair kanıtları gördük Suriye’de, ancak daha net bilgi almamız çok önemli. Suriye içerisinde nelerin yaşandığına dair. Bunların dışında topçu ateşi, havan topuyla çok insanın öldüğünü biliyoruz. Bu başlıbaşına bir uluslararası eylem gerektiren durum. Esad rejiminden kendilerini korumak amacıyla muhalifleri güçlendirme konusunu görüştük. Esad’ın meşru bir lider olmadığı ve gitmesi gerektiği konusunda çaba gösteriyoruz, Suriye’de mevcut kurumların işler olması gerekiyor. Bütün etknik ve dini grupları temsil edebilen bir yapı olması gerekiyor. Kimyasal silah kullanımına uygar dünya kesinlikle karşı ama biz daha fazla bilgi belge topladıkça uluslararası toplumla bu bilgileri paylaşacağız. Kimyasal silahlar uzun vadede bizim, komşularımızın ve müttefiklerimizin güvenliğini tehdit ediyor. Bölgeye barış ve istikrar getirebilecek bir çalışma umuyorum. Bu, ABD olarak tek başımıza yapacağımız bir şey değil.” diye konuştu.

“Reyhanlı saldırısı sonrası nasıl bir adım atmayı planlıyorsunuz” sorusuna Erdoğan, “Bardağın boş tarafını gösteriyorsunuz, ben dolu tarafından bakmak istiyorum. Uluslararası camianın suriye konusundaki hassasiyeti görmek istiyoruz. Bunun için biz Türkiye olarak çaba gösterirken eminim ABD de aynı çabayı gösteriyor. Buna hassasiyet gösteren ülkeler var. Bu süreci hızlandırma gayreti içindeyiz, bu seyahatten sonra farklı ülkeleri dolaşarak bu süreci nasıl hızlandırırız, bir demokratik rejim Suriye’ye nasıl gelsin, daha az insan nasıl ölsün bunu görüşeceğiz” diye cevaplandırdı.

ESAD NE ZAMAN NASIL GİDECEK?

“Esad gitmeli dediniz, nasıl ve ne zaman, kabaca bir takvim var mı, önümüzdeki sene Suriye trajedisinden mi bahsediyor olacağız” sorusuna Obama, “Esad’ın iki yıl önce gitmiş olmasını tercih ederdik ve özellikle benim yönetimim açısından baktığınızda bir tutarlılık var. Esad kendi halkına ateş açarak, kendi halkını öldürmeye başlayarak meşruiyetini kaybetti ve daha da tırmandı. Ne kadar erken olursa o kadar iyi olur, nasıl olur sorusuna cevaben belli bir formül yok asla, böylesi zor bir bölgede Sayın Başbaşkan’la ben bundan sonraki süreçte rejim üzerindeki baskıyı artırıp muhalefeti güçlendirerek ciddi siyasi bir geçiş süreciyle başlatacağımız süreç sonuç getirebilir, muhalefete insani yardımımızı sürdüreceğiz.” derken Erdoğan, “Akşam yapacağımız görüşmelerle birlikte neler yapabiliriz Cenevre görüşmeleri devam olarak neleri yol haritası olarak değerlendireceğiz, Rusya Federasyonu’nun, Çin’in bu işin içinde olması önemli, BM Damii üyeleri açısından önemsiyoruz. Onların da bu sürece katılımı bu işi hızlandıracaktır. Uluslararası camianın katılımı önemlidir. 1,5 milyar dolara ulaşan bir yardıma ulaşmış durumda. Açık kapı politikasıyla devam ettiriyoruz. Akrabalık ilişkilerinin olduğu bir ülke Suriye. Bir İsrail – Filistin normalleşme süreci için atılan adımlar var, başımıza yeni yeni dertler açma niyetimiz yok. Temennimiz bölge barışı için atacağımız bu adımlar netice verir” diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama ile heyetler arası görüşme saat 17.00'de başladı.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet, Beyaz Saray Kabine Salonu’nda, ABD Başkanı Obama ve heyetiyle bir araya geldi.

BEYAZ SARAY’DA İLK KARE

Görüşmede, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Numan Kurtulmuş ve Mevlüt Çavuşoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, AK Parti Grup Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve Türkiye’nin ABD Büyükelçisi Namık Tan da hazır bulundu.

ERDOĞAN -OBAMA GÖRÜŞMESİ BAŞLADI

Başbakan Erdoğan ile ABD Başkanı Obama’nın görüşmesi başladı. Erdoğan, Beyaz Saray’da resmi törenle karşılandı.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Beyaz Saray’a gelişinde askeri tören düzenlendi. Askeri törende, Erdoğan’ın geçeceği yol üzerinde 50 ABD eyaletini ve 6 ABD bölgesini temsil eden 56 bayrak askerler tarafından taşındı.

Erdoğan, Beyaz Saray’a girişinde ABD Protokol Şefi Büyükelçi Capricia Marshall tarafından karşılandı. Erdoğan-Obama görüşmenin yaklaşık 2 saat sürmesi bekleniyor.Baş başa ve heyetlararası görüşmelerin ardından iki lider, gazetecilerin karşısına geçerek basın toplantısı düzenleyecek. Ortak basın toplantısının “Rose Garden”da (Gül Bahçesi) yapılması bekleniyor.Rose Garden, Barack Obama’nın en önem verdiği yabancı konuklarla ortak basın toplantıları düzenlediği ve önemli iç gündem maddeleriyle ilgili açıklama yaptığı yer.Bir saat olarak planlanan basın toplantısının ardından ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Başbakan Erdoğan ve Türk heyeti onuruna ABD Dışişleri Bakanlığı’nda öğle yemeği verecek. Ardından Erdoğan, Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner ile görüşecek. Erdoğan, daha sonra ABD Ticaret Odası’na geçerek burada ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’la Türk ve Amerikalı işadamlarıyla Yuvarlak Masa toplantısı düzenleyecek.Başbakan Erdoğan, akşam saatlerinden Başkan Barack Obama’nın onuruna vereceği akşam yemeği için tekrar Beyaz Saray’a geçecek. Washington temasları boyunca “Blair House” adıyla anılan Başkanlık Konukevi’nde konaklayacak Erdoğan, Washington’da “devlet başkanlarının önem verilen ziyaretlerinde uygulanan “A” tipi protokolle ağırlanacak.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com