Erdoğan gözünü +18'lere dikti

Erdoğan gözünü +18'lere dikti
Yıldız Teknik Üniversitesi açılışına katılan Erdoğan'ın konuşması sırasında bir çok öğrenci içeri alınmayıp polis siddetine maruz kalırken Erdoğan konuşmasında seçilme yaşının 18'e çekilmesinden bahsetti, dogmatizmden dem vurdu.

Davutpaşa Kampüsü’nde, Yıldız Teknik Üniversitesi 2012-2013 eğitim ve öğretim yılı açılışına katılan Erdoğan yaptığı konuşmada seçme-seçilme yaşı konusuna değinerek "İlk defa buradan seslendiriyorum. 18 yaşına seçme yaşını veren, bu yetkiyi veren anlayışa diyorum ki 'Madem 18’e sen bu yetkiyi verdin, gelin 18’e seçilme imkanını da verelim" dedi.

Bilindiği üzere seçilme yaşı 30'dan 25'e çekilmişti ancak bu değişiklik meclise pek yansımayıp kağıt üzerinde kaldı. Mecliste halihazırda 35 yaş ve altında sadece 20 milletvekili var. AKP'nin yaş ortalaması 49, yani seçilme yaşı 25'in neredeyse iki katı. Yine AKP milletvekillerinin 53'ü, yani sadece yüzde 16.3'ü 40 yaş ve altında. AKP'nin Antalya Milletvekili Vecdi Gönül miladi takvimle 1939 doğumlu.

Tüm milletvekillerini tek tek kendisi belirleyen Erdoğan seçilme yaşının 25 olarak değiştirilmesine rağmen parti yaş ortalamasını 40'a yaklaştıramamışken suçu başkalarına yükleme gayretine girerek konuşmasının ilgili kısmını şu şekilde sürdürdü:
"Biz 30 yaşından 25 yaşına seçim yaşını indirmede bize ne hendekler atlattılar. Bu biz size güvenmiyoruz demektir. İlk defa buradan seslendiriyorum. 18 yaşına seçme yaşını veren, bu yetkiyi veren anlayışa diyorum ki "Madem 18’e sen bu yetkiyi verdin, gelin 18’e seçilme imkanını da verelim”

"Üniversitelerde en büyük tehlike dogmatizmdir"
Üniversitelerde öğrencilerin gördüğü baskıya, polis şiddetine ve her türlü eylem, toplantı, vb. faaliyetlerin yasaklanmasına konuşmasında hiç değinmeyen Erdoğan tehlike olarak dogmatizmi ve üniversitelerin ideolojik aygıt olarak kullanılmasını gösterdi. Bir çok öğrenciye Erdoğan'ı dinleme hakkı dahi verilmezken Erdoğan kendilerine seçilme hakkı vadetti.

İşte Erdoğan’ın konuşmasından diğer satır başları:
İçinde bulunduğumuz Yıldız Teknik Üniversitesi’nin ben şöyle 15-16 sene öncesini düşünüyorum, belediye başkanı olduğum dönemi düşünüyorum. Buradaki hali düşünüyorum. O gün burası neydi, bugün ne oldu? Başta rektörümüze ve ekibine bu gayretleri sebebiyle çok çok teşekkür ediyorum.

Bizim Hans’tan Helga’dan geri kalır ne yanımız var? Biz onları aşabilecek zekaya sahibiz. Hocalarımız da var, öğrencilerimiz de var.

Torunum için de söylüyorum. Onları da inşallah Sultan Alparslan’dan başlayan bir süreç olarak 2071’e hazırlıyoruz. Birileri çıkıp, bu başbakan ne diyor? Nereden görecek 2071’i diyebilir? Aslolan benim görmem değil, onu yetiştirebilecek nesli yaratmak.
(KKO)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com