"Erdoğan güven vermiyor"

"Erdoğan güven vermiyor"
CHP Lideri, Taha Akyol,Enis Berberoğlu ve Hakan Çelik'in sorularını cevaplıyor..

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, akil insanlar ile ilgili, "Bu kadar temel bir sorunu bu denli magazinleştirilmesi doğru bir olay değil. Burada seçim Sayın Başbakan tarafından yapıldı ve bir psikolojik hareketle görevlendirildiler. Olayın halkla ilişkilerini yapmak için görevlendirildiler" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu CNN TÜRK'te gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu, Hürriyet Gazetesi yazarı Taha Akyol, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Hande Fırat ve Posta Gazetesi Ankara Temsilcisi Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, 'Şehit annelerinin isteği üzerine bu krediyi açmıştınız. AKP'ye çözüm için verdiğiniz Kredi devam ediyor mu?' sorusuna, "Yanıtı çok kısa. Başbakan Erdoğan ertesi gün krediyi reddetti" diye yanıt verdi.

'AKP Meclise araştırma komisyonu kuruyor. Üye göndermeme gerekçeniz nedir?' sorusuna ise Kılıçdaroğlu, "Gerek Anayasa'da ve Meclis İç tüzüğünde soru sorma hakkı var. Ama araştırma komisyonu devletin sıralarıyla ilgili bilgi alma hakkı yok. Bu doğaldır. Herkesin araştırma hakkı yoktur. Deseler ki biz terör konusunda bir araştırma komisyonu kurmak istiyoruz biz de gideriz. Konuşulur bilgi alınır ona göre öneriler verilir. Ama süreçle sağlıklı bir şekilde ilişki kurulabiliecek. Ama yetki yok" diyerek, CHP'nin bu konuda ki önerisi hakkında da şunları söyledi:

"Bizim önerimizin 2 ayağı vardı. Uzlaşma komisyonu. Statüsü olmayacak, parlementonun ayaklarından kurulu. Her siyasi partiden eşit sayıda milletvekili. Bizim önerimiz buydu. Birde buna bağlı olarak sivillerden oluşan bir kurul. Komisyona bağlı olacaklardı. Siyasi partiler Türkiye'nin en temel konusunda görüşlerini iletsinler sorumluluk alsın. Halka güven veren bir yapı olsun. Ben bunlara gittim. Kabul görmedi bugünkü yapıya geldi. AKP'nin ki ile bizimkinin hiç alakası yok. Biz karışmıyoruz orası bir öneri getirebilir. Bu başka bir olay."

OLAYIN HALKLA İLİŞKİLERİNİ YAPMAK İÇİN GÖREVLENDİRİLDİLER

Kılıçdaroğlu, akil insanları hakkında da değerlendirmelerde bulunarak, "Bu kadar temel bir sorunu bu denli magazinleştirilmesi doğru bir olay değil" diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: "Burada seçim Sayın Başbakan tarafından yapıldı ve bir psikolojik hareketle görevlendirildiler. Olayın PR'ını yapmak için görevlendirildiler. Gittiler A bölgede bir yere, insanları çağırdılar, anlatacaklar ülkenin barışa huzu ihtiyacı olduğunu. Halka da bunu istiyorlar. 63 kişinin bir araya gelip ortak bir yol bulacaklarını düşünmüyorum. Üstelik taban tabana zıt görüşleri var, bu insanların hepsi değerli insanlar. Ama hükümetin söyletemediğini bunlar söyletmeye çalışıyorlar. Bu sivil insiyatif değil. Özenle seçilmiş insanlar var. Neyi anlatacaklar? Barışı. Birisi, 'sizin çözümünüz nedir?' diye soracak. Benim çözümün şudur diyebilecek mi? Sayın Başbakan çözüm ile ilgili Dolmabahçe'de ip uçları verebilirdi."

BİZİM DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ ŞEKİLDE ÇALIŞSAYDI

Kılıçdaroğlu çözüm konusunda CHP'nin önerisinin daha işlevsel olup olmadığı yönünde sorulan soruya ise önce önce hukukileştirip sonra sorunu çözmeyi hedeflediklerini belirterek şunları kaydetti: "Attığımız en önemli adım oydu. O nedenle bir gerçekleri araştırma komisyonu kuralım ki o tespitleri yapsın. Sonra uzlaşma komisyonuna iletsin. Bu konunun tarafları ile görüşüp, ne isteniyorsa bize getirecekler. İkisi birbirinden çok farklı. Halk barış isteyecek, huzur isteyecek. Sayın Başbakan, 'Silahsız çıkacaklar dışarı' dedi. Silahlı silahsız, çıkarlar mı, çıkmazlar mı? Bilmiyoruz. İnşallah çıkarlar. Ama burada önemli olan, eğer gerçekleri araştırma komisyonu bizim düşündüğümüz şekilde çalışsaydı, Türkiye'nin gerçekleri neler, halk neleri kabul eder, oturup medenice tartışabilirdik. Başbakan silahları bırakıp çıksınlar diyor. Aksini söyleyen var mı? Yok. Aksinin isteyen var mı yok? Peki neyin karşılığında? Bilen yok?"

ERTESİ GÜN KAMUOYUYLA PAYLAŞIRIM HEPSİNİ

'Sayın Başbakanın ziyareti gerçekleşirse, sorularınızın yanıt gelirse CHP süreçte yer alacak mı?' sorusuna Kılıçdaroğlu, "Sayın Başbakan'a kapımız her zaman açık. Bana bilgi verirse, ertesi gün kamuoyuyla paylaşırım hepsini. Anayasaya aykırı bölüm var. İki yapı olursa biz söylediğimiz sözün arkasındayız. Gerçekleri araştırma komisyonu ve uzlaşma komisyonu" şeklinde yanıt verdi.

NASIL BİR ARAYA GELECEĞİZ

'İki partili komisyon mümkün: Kabul eder misiniz?' diye gelen soru üzerine Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: "Biz sorunun çözülmesini istiyoruz. Katkıyı vermeye hazırız. Samimi dürüst olacaksın, kişisel bir ajandan olmayacak, halkın kabul etmeyeceği angajmanlara girmeyeceksin dedim. Başbakan ertesi gün kabul etmedi. Bu insanla ben nasıl bir araya geleceğiz. Kullanılan dil, üslup temel bir sorunu çözmeye uygun değil. Ben yol haritası ile gittim, ertesi gün yapılan açıklamalara bakın. Öyle sert ifadeler kullandı ki, MHP hiç gelmezdi zaten. Eskişehir'de ki konuşması, 'ana muhalefet ve yavru muhalefet öfkeden kuduruyor' dedi. Bu dili kullananla nasıl bir araya geleceğiz. Bu süreç için en çok uğraşanlar bizleriz. Çozuklarımızın adını barış, özgür koyduk."

YÜZDE 10 SEÇİM BARAJINI KALDIRALIM

CHP'nin süreçte yapacakları hakkında bilgi veren Kemal Kılıçdaroğlu, "Ben grup doplantısında bir yol haritası çizdim. Diyoruz ki; gelin yüzde 10 seçim barajını kaldıralım, illa PKK ile masaya oturunca mı kaldıracaksınız?" diyerek şöyle devam etti: "12 Eylül PKK'yı güçlendiren bir olaydır. 12 Eylül yasaları ile bu sorun çözülemez. Diyarbakır cezaevini müze yapalım. Orada insanlar işkence gördü. Gelin kaldıralım bunları. Bunları laf olarak söylemedik. Bunlarla ilgili olarak yasa teklifide verdik. Korucuları kaldıralım. Sosyal güvenlik sağlayalım. Onuda teklif ettik. CHP bu sürecin demokrasi ve barış yönünde. Tekliflerimiz var. TBMM'ye verilmiş durumda. Bu ülkede gerçekten barış istiyorsanız gelin temizliği yapalım. Bu işin özü demokrasidir. Hakları genişlettiğinizde sorun kendinden çözülecektir. Bu işin özü demokrasi, özgürlükleri genişletince terör biter."

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları...

Biz devletin terör örgütüyle muhatap olmasını doğru bulmuyoruz.

Amacımız 4 parti ile uzlaşı sağlamaktı.

"Silahları bırakıp çıkacaklar" diyor. Peki neyin karşılığında? Bilen yok."

Başbakan bize gelirse kapımız açık, bilgi verirse kamuoyuyla paylaşırız.

İkili yapı oluşturulursa komisyona üye veririz.

Başbakan çok sert ifadeler kullandı, aslında uzlaşmaya karşı.

Biz çocuklarımızın adını 12 Eylül döneminde Barış ve Özgür adını koyduk.

Bizim yol haritamız 16 maddelik önerimizdir. Gelin yüzde 10 seçim barajını kaldıralım diyoruz. İlla PKK ile masaya oturunca mı kaldıracaksınız?

Aslında seçimlere kadar nasıl bir çatışmasızlık dönemi yaratabilirim temel kaygı bu.

İRA ÖRNEĞİ

İRA sorununu çözmek için İngiltere Başbakanı önce muhalefete gitti.

Artık hiç bir batı ülkesinde 'PKK terör örgütüdür' dedirtemezler.

Bizim onlarca yazılmış raporumuz var. AKP'nin çözüm önerisinden bir sayfa bilen var mı? Merak ediyorum.

EYALET SİSTEMİ

Başbakan bunu birileri istediği için gündeme getiriyor.

Sorun toplumsal mutabakat ile çözülür. Bu nedenle tüm siyasi partilere çağrıda bulunduk.

İnsanımızın yüzde 100'ü bu sorunun çözülmesini istiyor ama insanımız şunu soruyor; Nasıl çözülecek?

Erdoğan'a 'sana kredi açıyoruz' dedik. Vay sen misin bunu diyen diye bize tepki gösterdi. Şimdi 'CHP'de gelsin' diyor. Ben bilmediğim bir alana nasıl atlayacağım.

ERDOĞAN GÜVEN VERMİYOR

8 milletvekili cezaevinde illa PKK'nın mı çağrıda bulunması lazım. Seçimlerden sonra ortak bir metne imza attık. Sonra biz bu metni tanımıyoruz dediler. Erdoğan güven vermiyor. Erdoğan bir öyle bir böyle söylüyor.

PKK'NIN SİLAH BIRAKMASI

PKK'lılar nasıl geldiyse dışarı öyle çıkabilirler. TBMM'nin muhattap olmasını istiyorlar.

CHP'NİN ENDİŞESİ

Çıtayı öyle bir yere koydular ki.. Gerçekten çatışmasızlık ortamı başlamazsa daha ağır bedeller olur.

Başbakan Erdoğan, yüzde 50 destek bulsa CHP'yi muhatap almaz.

NE SÖYLEDİYSEK ARKASINDAYIZ

Biz hiç bir zaman sözümüzden dönmedik. Ne söylediysek arkasındayız. Devlet bu sorunu hukukun içinde kalarak çözsün.

Birisi süreçle ilgili soruşturma açabilir.

AKP - BDP- ÖCALAN GÖRÜŞMESİ

Devlet bir sorunu çözmek için o sorunu yaratan ile görüşmez. Şu an doğrudan muhatap Erdoğan'dır. (Öcalan'a) 'Televizyonu ben verdim' diyor.

Kürt kardeşlerimize çok büyük umutlar verildi. Başarılı olunmazsa ne olacak? Hayal kırıklıkları toplumun fay hatlarını tetikler.

YENİ ANAYASA

Bana göre Anayasa Uzlaşma Komisyonu gayet iyi çalışıyor. Şu tarihe kadar görüşmeleri sonlandıralım demek doğru değil.

TÜRKLÜK KAVRAMI

Halkta şöyle bir kaygı var 'Türk kavramı kaldırılacak mı?' diye. Biz Türk ulusu kavramının kalkmasından yana değiliz.

İlk 4 maddenin korunmasını istiyoruz. Devrim yasalarının olduğu gibi korunmasını istiyoruz. Sayıştay'ı daha çok güçlendirmek istiyoruz. Atatürk'ün vasiyeti 12 Eylül paşaları tarafından çiğnenmiştir Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu'nun eski haline gelmesini istiyoruz. YÖK'ün kaldırılmasını istiyoruz. Üniversitelerin özerk kuruluşlar olmasını istiyoruz. Cumhurbaşkanını yetkilerinin daraltılmasını istiyoruz. Cumhurbaşkanlığı'nı sembolik bir makam olarak görüyoruz.

CHP'NİN İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR ADAYI

İstanbul ile ilgili birden fazla aday var. Henüz berlenmiş bir aday yok.

Yerel seçimlerde birinci parti olma hedefindeyiz, bunun için çalışacağız.

SARIGÜL'E CHP'E ADAY OL MESAJI

Sarıgül'ün önce partiye üye olması lazım.

KADIKÖY'DE FENERBAHÇE'NİN ZAFERİ

Sahaya Fenerbahçe hakimdi. Çok iyi bir oyun sergilediler. Bu performasnı İtalya'da da gösterirlerse bir üst tura çıkabilirler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com