'Erdoğan Haklı, Fransızlar Haketti!'

'Erdoğan Haklı, Fransızlar Haketti!'
Başbakan Erdoğan'ın AKPM'nde Fransız parlamentere yönelik sözlerine, parlamentonun bir başka üyesi Andreas Gross'tan tam destek geldi...

Avrupalı Parlamenter Andreas Gross, Başbakan Erdoğan'ın Avrupa Komisyonu Parlamenterler Meclisi'nde sorulara verdiği cevaplarla ilgili ilginç açıklamalar yaptı.

ERDOĞAN'IN KONUŞMASI ÇOK İYİYDİ

NTV'de Can Dündar'ın sunduğu programa telefonla bağlanan Gros, Dündar'ın Başbakan'ın tavrı çok sert değimliydi sorusuna “ Hayır konuşması çok iyiydi. Çok iyi bir konuşma yaptı. Dış politika Avrupa politikası ve Türk hükümetin politikaları hakkında çok iyi bir denge kurduğunu düşünüyorum” dedi. Gross, Avrupalılara Türkiye'yi kabul etmemelerinin küçümenin yanlış olduğunu Türkiye'nin Avrupa lehinde hareket ettiğini ortaya koyduğunu anlattı.

Başbakan Erdoğan'ın son derece kendine güvenen bir tutum ortaya koyduğunu söyleyen Gross, konuşmayı çok iyi karşıladığını belirterek “Bazı sorular çok cahil bir şekilde ortaya kondu. Bugünün Türkiye'si ile 10 yıl öncesinin Türkiye'sini birbirine karıştıran sorulardı. Gerçekte son 10 yılda Türkiye'de demokrasi ve insan hakları açısından 50 yıllık hükümetlere göre çok daha fazla” dedi.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ SORUSUNA TÜRKİYE DESTEKLENMELİ CEVABI

Sosyalist grup Türkiye'deki yargılamalar ve basın özgürlüğü üzerindeki baskıyı nasıl değerlendirdiği sorusunu yönelten Can Dündar'a Gross'un cevabı şöyle oldu: Kürt halkının ihtiyaç duydukları özgürlüklerin karşılanmamış olması beni endişelendiriyor. Yargı sisteminin çok fazla otoriter olduğunu düşünüyorum. Bir takım soruşturmaların kötüye kullanıldığını düşünüyorum. Bu konuda endişelerim var. Kendisi de (Erdoğan) 1 ve 3. Maddelere gelecekte ihtiyaç olmadığını vurguladı. Bizim Türkiye'yi çok dikkatli bir şekilde desteklememiz gerekiyor. Ben bunun gerçekleşeceğine son derece iyimserim. i Demokrasi ve insan haklarının Türkiye'deki her kesim için ilerleyeceğine inanıyorum”

"HAYTIMDA UNUTAMAYACAĞIM BİR ESPRİ"

Başbakan Erdoğan'ın konuşması sırasında Avrupa'nın Türkiye'yi anlamadığını anlatmak için Türkiye'ye ait bir tabir kullandığını ve “Siz Fransız kalıyorsunuz” sözünü hatırlatan Can Dündar'ın bu sözleri anlaşılıp anlaşılmadığını ve bu çıkışa hak verip vermediğini sordu. Andreas Gross ise “ Benim hayatım boyunca unutamayacağım bir espri oldu. Ben de bazen Fransızların çok da fazla bilmediklerini, bilgi sahibi olmadıkları konularda konuştukları nı düşünüyorum. Bazen diğer insanları da küçümsüyorlar. Benim çok hoşuma gitti ve Fransızların bir kısmı da bunu hak ediyor” dedi.

 Andreas Gross'un Can Dündar'a Erdoğan'la ilgili verdiği cevaplar

Haber7

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com