Erdoğan hala 'kan' istiyor

Erdoğan hala 'kan' istiyor
Gezi Parkı ve Suriye'yle ilgili konuşan Başbakan polis şiddetini ve savaşı savundu.
 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Umarım hiç kimse Türkiye’nin sabrını, soğukkanlılığını farklı şekillerde yorumlayıp test etmeye kalkışmaz. Zira böyle bir yanlış karşısında hukuktan aldığımız güçle gerekli karşılığı vermekten çekinmeyiz” diye konuştu. 
 
Başbakan Erdoğan, Ankara Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü’nün temel atma töreninde konuştu. 
 
Konuşmasında gündeme ilişkin önemli açıklamalardan bulunan Erdoğan, Demokratikleşme Paketi üzerinde çalışmaya devam ettiklerini, bu ayın sonunda geniş bir basın toplantısı ile paketi açıklayacağını belirtti. 
 
Erdoğan, “Burada halkımızın beklentilerini giderecek başlıkların olduğunu göreceksiniz. Yola çıkarken her şey insan için dedik ve insanı devletin önüne çıkaran bir anlayışı benimsediğimizi AKP olarak, AKP iktidarı olarak ifade ettik” diye konuştu. 
 
Bir ülkenin ilerlemesinin, kalkınmasının kendi iç dinamikleri kadar dış şartlarla da yakından ilgili olduğunu belirten Erdoğan, Suriye konusuna değinerek şunları kaydetti: 
 
“İçerde sorunlarımızı çözmek için reformlar yaparken komşu ülkelerle, bölge ülkeleriyle iyi ilişkiler tesis etmek, oralarda da barışı, huzuru, istikrarı çok samimi bir şekilde çözmek istiyoruz, bunun da gayreti içindeyiz. Bugün burada bir kez daha vurgulamakta fayda görüyorum, bizim Türkiye olarak hiçbir ülkenin topraklarında gözümüz yok, hiçbir ülkenin de içişlerine karışmak gibi bir niyetimiz yok. Ancak artık içişleri boyutunu aşan bölgeyi doğrudan ilgilendiren, özellikle de kardeş bildiğimiz halklara zülüm haline dönüşen girişimler karşısında çok net, ilkeli bir tavır sergiliyoruz. Hele hele içerde kendi halkını topluca katleden zalim rejimlerin, bununla yetinmeyip Türkiye’yi, Türkiye sınırlarını hedef almasına asla müsamaha göstermiyoruz, göz yummuyoruz.” 
 
“KAOS VE KIŞKIRTMA PLANLARINA HOŞGÖRÜMÜZ OLAMAZ”
 
Türkiye’yi kaosa çekme yönündeki girişimleri son derece dikkatli, hassas bir şekilde takip ettiklerini, soğukkanlı şekilde yapılması gerekenleri de yaptıklarını öne süren Erdoğan, şöyle devam etti: 
 
“Türkiye’ye yönelik fiili saldırılara cevap verdiğimiz gibi Türkiye içinde uygulanmak istenen kaos ve kışkırtma planlarına da asla tahammülümüz olamaz, hoşgörümüz olamaz. Onların da cevabını veriyoruz ve veririz. Biz her zaman itidalin, serinkanlılığın, sağduyunun yanında olduk. Biz her zaman ilkelerle hareket ettik, adaleti gözettik, hakkı gözettik. Biz güçlünün haklı olduğu değil, haklının güçlü olduğu bir dünyaya inandık ve böyle bir dünyanın mücadelesini verdik. Bundan sonra da aynı şekilde hareket edecek, aynı ilkeli tavrı sürdüreceğiz. 
 
Biz büyük devlet refleksiyle hareket etmeye devam edeceğiz. Umuyor ve inanıyorum ki hiç kimse de Türkiye’nin sabrını, soğukkanlılığını farklı şekillerde yorumlayıp test etmeye kalkışmaz. Zira böyle bir yanlış karşısında hukuktan aldığımız güçle gerekli karşılığı vermekten de çekinmeyiz.” 

“AYNI ZAMANDA KENDİNİZE YAPTIĞINIZ BİR SAYGISIZLIK”
 
Erdoğan, Ankara’da, “barışın, huzurun, refahın başkentinde”, huzuru kaçırmaya çalışanlara bir hatırlatma yapmak istediğini ifade ederken, “Yaptıklarınız sadece halkıma, sadece esnafıma değil biliniz ki aynı zamanda kendinize yaptığınız bir saygısızlıktır. Hangi düşüncede olursanız olun saygı duyarız. Ancak saygı duymak karşı düşünceye de saygı duymayı gerektirir. Eğer siz farklı düşüncede olanlara saygı duymazsanız saygı göremezsiniz. Eğer siz hukukun dışına çıkmak suretiyle esnafımın, tüccarımın işyerlerini yakıp yıkıp dökerseniz burada da güvenlik güçlerimiz sizlere hukuk içinde gerekli cevabı vermek durumunda kalır. Bunu özellikle hatırlatmak istiyorum çünkü bizim birliğimizi, beraberliğimiz, dirliğimizi bozmaya kimsenin hakkı yok” diye konuştu.(SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com