Erdoğan: "Halkın Taleplerine ve Haykırışına Kulak Verin"

Erdoğan: "Halkın Taleplerine ve Haykırışına Kulak Verin"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'i halkın haykırışını ve taleplerini yerine getirmeye çağırdı.

Erdoğan, AK Parti Meclis grup toplantısında Mısır'da yaşanan olaylarla ilgili değerlendirmede bulundu. Erdoğan, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'i halkın taleplerini yerine getirmeye çağırarak, "Halkın haykırışına, son derece insanı taleplerine kulak verin. Halktan gelen değişiklik taleplerini karşılayın. Mısır'ın huzur ve istikrarı adına önce siz adımlar atın. Halkı tatmin edecekler adımlar atın." dedi.

Erdoğan kornuşmasında şunları söyledi:

Mısır Devlet Başkanı Sayın Hüsnü Mübarek'e çok samimi bir tavsiyede bulunmak istiyorum... Bizler insanız, bizler faniyiz, kalıcı değiliz. Her birimiz ölecek ve geride bıraktıklarımzdan dolayı sorgulanacağız müslümanlar olarak. Hepimizin gideceği yer iki metreküp çukurdur. Hepimiz gelip geçiciyiz, baki olan gökkubbe altında hoş bir seda bırakmaktır, saygıyla anılmaktır, rahmetle yadedilmektir. Bizler halk için varız, halkımız için bu görevleri yapıyoruz. Yarın öldüğümüzde hoca efendi gelip 'Cumhurbaşkanı niyetine, başkan niyetine, başbakan niyetine, trilyarder niyetine' demeyecek. 'Er kişi niyetine, hatun kişi niyetine' diyecek.

Seninle beraber gelen, sadece kefen olacak, başka bir şey gelmeyecek. Öyleyse o kefenin kadrini, kıymetini bilelim. Hem vicdanımızın sesine hem de halkımızın sesine, onların ya hayır duasına veya bedduasına hazır olalım. Onun için diyorum ki; halkın haykırışına, son derece insani taleplerine kulak verin, kulak verelim. Halktan gelen değişim arzsusunu hiç tereddüt etmeden karşılayın.

İstismarcıların, kirli odakların Mısır üzerine karanlık senaryoları olan kesimlerin inisiyatif almasına fırsat vermeden önce siz adım atın. Halkı tatmin edecek adımlar atın. Bugünün dünyasında özgürlükler artık ertelenemez, gözardı edilemez. Aylarca süren seçimlerin adı demokrasi olmaz, 24 saatte biz seçim bitiriyoruz. Bizim temennimiz bu olayların büyük acılara sebep olmadan bir an önce son bulması, halkın meşru ve makul taleplerinin karşılanmasıdır.

Mısır bir medeniyet, tarih, kültür zenginlikleriyle dolu bir ülkedir. Bütün bu direniş sürecinde silahtan uzak durun ama tarihinize de kültürünüzü de sahip çıkın. Yara aldırmayın buna. Sadece özgürlüklere sahip olmanın haysiyetli mücdelesini verin. Bu sizin en demokratik hakkınızdır, bu insani bir haktır.

"Mısır'da ister asker, ister polis, isterse sivil olsun bir tek canın yitip gitmesi bizim, Türk milletinin canından can kopmasıdır. Mısır'da bir kişinin dahi burnu kanasın istemiyoruz. Halkın da iktidarın da böyle bir sorumluluk anlayışı içinde, bölge halklarına yaraşan bir vakar içinde Mısır'da her kesimi tatmin edecek özgürlükleri en ileri standartlara taşıyacak bir değişimi omuzlaması en büyük arzumuzdur. Kardeş Mısır ve Tunus halkının yanında durmaya, hüzünleri olduğu kadar sevinçleri ve umutları da paylaşmaya devam edeceğiz. Türkiye olarak reformların hayata geçmesi, sükunetin bir an önce sağlanması, birlik ve bütünlüğün kesinlikle bozulmaması en büyük arzumuzdur.

Bu kritik süreçte Türkiye, Tunus'un ve Tunus halkının da yanında olacaktır."

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com