Erdoğan için kritik tarih Kasım 2013

Erdoğan için kritik tarih Kasım 2013
Rus yarı resmi haber ajansı Ria Novosti'den Rusya'nın Suriye'ye sattığı iddia edilen S-300 füze savunma sistemiyle ilgili söylentilere yanıt geldi.
Haber göre, Rusya’nın yurtdışına silah satmakla yetkili kurumu Rosoboronexport pazarladığı ve Nişni Nowgorod şirketinin ürettiği Rus füze savunma sistemleri çok yakında Suriye'ye ulaşacak.
 
“Wall Street Journal” ABD kaynaklarına dayanarak savunma sisteminin Ağustos'ta Suriye'ye ulaşacağını iddia etmişti. Hatta İngiltere'de yayımlanan “Al-Quds Al-Arabi” silah sistemlerinin şu anda Suriye'ye ulaştığını iddia ediyor.
 
Ama Rus askeri uzmanların görüşüne göre, Rusya'nın pazarladığı S-300 füze savunma sistemi büyük bir olasılıkla tükenmiş durumda. Strateji ve Teknoloji Merkezi yetklisi Ruslan Puchow'ın söyledikleri doğruysa, İran'a gerçekleştiren satışlardan sonra geriye kalan savunma sistemleri Cezayir'e satıldı ve su anda tamamen tükenmiş durumda
 
Bu, şu anlama geliyor:
 
Suriye'nin satın aldığı savunma sistemlerinin ilk önce üretilmesi ve denenmesi gerekiyor. Bu bir yıl gibi bir zaman alabilir. Daha sonra, kullanılması zor olan sistemlerin yönetilebilmesi için yüzlerce insanın eğitilmesi gerekiyor. Bu da yine altı ay gibi bir zaman alabilir.
 
Ria Novosti'ye göre, 2012 yılında satıldığı iddia edilen sayısı belli olmayan savunma sistemleri bu nedenle en erken anca Kasım 2013'te Suriye'ye teslim edilebilir. Fakat sistemlerin 2014'un ilk çeyreğinde teslim edilmesinin daha gerçekçi olduğu vurgulanıyor.
 
Yani Ria Novosti'nin haberi doğru ise, Esad'a karşı olan, AKP hükümetinin de içinde bulunduğu cephenin Kasım 2013'e kadar Suriye'ye karşı büyük bir askeri harekatın düzenlemesi çok olası gözüküyor.
 
Zira; Harekatın Rus savunma sistemlerinin Suriye’ye yerleştirilmeden gerçekleştirilmesi gerekiyor.
 
Obama ile Erdoğan Beyaz Saray'da böyle bir harekatın ayrıntılarını da görüşmüş olabilir mi?
 
Göreceğiz... (BCK)
 
 
 
Odatv.com
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com