Erdoğan İran tipi milis gücü kuruyor

Erdoğan İran tipi milis gücü kuruyor
Erdoğan Emniyet içinde İran Besiç milislerine benzer bir 'vurucu güç' kuruyor. Bunlar üniversite, stat, konser ve mitingde görev yapacak. Coplayacak, biber gazı sıkacak. Alkol ve uyuşturucu kontrolü yapacak. Bu işi İran'da Besiç milisleri yapıyor. Bir tür

Erdoğan kendine bağlı milis gücü kuruyor. 28 yaş altı lise mezunları seçilip işe alınacak. 6 aylık eitimle polis gibi olacak. Cop, biber gazı ve silah kullanacak. Üniversite, stat. konser ve mitingde görev alacak. İran Besiç milisleri (şeriat polisi) gibi alkol ve uyuşturucu kontrulü yapacaklar.
 
Böylece Erdoğan Emniyet içinde çok örgütlü olan Cemaat’e karşı tümüyle kendine bağlı siyasi bir milis gücü oluşturacak.
 
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, üniversite ve statlarda güvenlik için polisin görevlendirilebileceğini açıklamasının ardından İçişleri Bakanlığı harekete geçti.
 
İçişleri Bakanı Muammer Güler, ‘Koruma Memurları’ adı altında lise mezunu ya da 2 yıllık meslek yüksekokulu mezunu 10 bin kişinin istihdam edileceğini söyledi. Edinilen bilgilere göre; stat ve üniversitelerin korunması için alınacak özel güvenlik personeli, emniyet bünyesinde ancak polisin yardımcı kuvveti şeklinde görev yapacak. Göreve başlayacak personel için Maliye Bakanlığı ile görüşülerek Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Personel Daire Başkanlığı da harekete geçirildi.
 
YENİ BİR SINIF OLUŞTURULACAK
 
Özel güvenlik personelinin, ‘Koruma Memuru’ sınıfında işe başlatılacağı ve bu personelin, stad, salon, kişi, üniversite ve hassas bölgelerin korumasında görevlendirileceği ifade edildi. Koruma memurları, karakollar, Başbakanlık, Meclis gibi yerlerde de görev alabilecek.
 
Bakan Güler, koruma memurlarının belli saatlerde görev yapacağını dile getirdi.
 
6 AYLIK EĞİTİM VERİLECEK
 
Gençlik ve Spor Bakanlığı ile ortaklaşa yürütülen çalışmayla, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde istihdam edilecek 10 bin kişilik özel güvenlik personeli, 6 aylık kapsamlı bir eğitimden geçirilecek. Silah eğitimi de verilecek personelin polis gibi kolluk yetkisi taşımayacağı belirtildi. Alanında uzman kişiler olarak yetiştirilmesi planlanan personele verilecek ücretin ise polise verilen ücretten az olacağı belirtilirken, konuyla ilgili gerekli düzenlemenin önümüzdeki günlerde yapılacağı kaydedildi. Koruma memurlarının giyeceği üniforma polisten farklı olacak. Tabanca gibi hafif silahla donatılacağı öğrenilen koruma memurları, düzenlenen gösterilere polisler gibi müdahale edebilecek.
 
BAKANLIKTAN KADRO ONAYI
 
İçişleri Bakanlığı’nın çalışması sonrası Maliye Bakanlığı da kadro açtı. Söz konusu personel, yaklaşık 250 bin kişilik kadrosu bulunan emniyette bir ilk olacak.
 
STATLARA SPOR POLİSİ
 
Öte yandan, Emniyet Genel Müdürlüğü, ‘Spor Güvenliği Şube Müdürlükleri’ne bağlı çalışacak ‘spor polisi’ ekipleri kuruyor. Alınan bilgiye göre, yeni sezonun başlamasıyla birlikte statlarda görev alacak ekipler, toplumsal ve sosyal olaylara yönelik özel eğitime tabi tutulacak. Sporda şiddeti önleme yasaları konusunda da eğitim alacak spor polisi, kanunları uygulamak, güvenliği sağlamak, olaylar yaşandıktan sonra değil yaşanmadan önce gerekli önlemleri alma konusunda tam yetki verilicek. Bundan böyle spordaki şiddet olaylarına özel eğitimli spor polisi müdahale edecek.
 
İçişleri Bakanlığı’nın bu çalışmasıyla, futbol sahalarında sık sık yaşanan şiddet olaylarının da daha başlamadan önlenmesi sağlanacak. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com