Erdoğan Kadınlara Açılımı Anlattı!

Erdoğan Kadınlara Açılımı Anlattı!
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileriyle İstanbul'da bir araya geldi. İşte detaylar..

Terörün Türkiye’ye ekonomik külfetinin 450 milyar doları bulduğunu belirten Erdoğan, silah tüccarlarının daha fazla kazanmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, “Demokratik açılım süreci ve Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi” kapsamında, sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileriyle Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde görüştü. Erdoğan, Diyarbakırlı Sakine Arat’ın, 3 oğlunu terör örgütüne kaptırdığını ve bir kızının ağabeylerinin acısına dayanamayarak kendi canına kıydığını, bir başka oğlunun da trafik kazasında hayatını kaybettiğini anlattı. Sakine Arat’ın “Gelin kucaklaşalım”, şehit annesi Bitlisli Matlube Göngör’ün de “Vatan sağolsun” dediğini belirten Erdoğan, özetle şunları söyledi:

Annelerin acısı

Anneliğin siyaseti yoktur, anneliğin ideolojisi yoktur, anneliğin sağcılığı, solculuğu yoktur. Biz erkekler, empati kurmakta güçlük çekebiliriz ama siz hanımefendilerin, ülkemin kadınlarının, ülkemin annelerinin yüreklerindeki sızıyı, kalplerindeki acıyı en sıcak şekilde hissettiğinizi biliyorum. Gencecik evladını yitiren bir babanın acısı, evet, büyüktür ama yüreğinden bir parçayı kaybeden, canından can giden bir annenin tarifi mümkün olmayan acısı çok daha büyüktür. Elini yüreğine koymuş, boynunu yana eğmiş, dağ gibi olduğu yere çökmüş bir kadının ağıtlarını bastıracak hiçbir siyasi söz, hiçbir etkili söz yoktur. Ben bu sorunun, sorunun en büyük mağduru, en büyük mazlumu kadınlar inisiyatif yüklendiğinde daha kolay ve daha hızlı çözüleceğine yürekten inanıyorum. Sizin sözleriniz, sizin sesiniz kurşun vızıltılarını bastıracak, kurşunlardan çok daha büyük etki yapacak, ölümleri durdurup gençleri yaşatacak güce ve kudrete sahip. İşte onun için sizlerden ve ülkemin tüm kadınlarından, sesinizi yükseltmenizi, akan gözyaşına karşı çıkmanızı istirham ediyorum.
Bu ülkede nice isimler sakıncalı görüldü, sakıncalı ilan edildi. Milletin gönlünde yer tutan bu isimleri, beğeniriz beğenmeyiz siyaset kurumu da yerleşik, medya da görmek istemedi. Nice sorunlar mayınlı arazi olarak görüldü. Zaman zaman bizler de bu bu mayınlı arazilere düştük. Hükümet olarak biz, bu tabuları yıkmanın bu yasakları kaldırmanın mücadelesini verdik ve veriyoruz.

Terör rantı

Bu ülkenin Başbakanı, Necip Fazıl Kısakürek ile Nazım Hikmet Ran’ı aynı cümle içinde yan yana kullanmıştır ve kıyamet kopmamıştır. Dersim’in, Sivas’ın, Kahramanmaraş’ın, Gazi Mahallesi’nin, Başbağlar’ın yürekleri yanan annelerini andığımız için, onların acısını paylaştığımızı ifade ettiğimiz için bu ülkenin temeli filan sarsılmamıştır.

Terörün Türkiye’ye ekonomik külfeti 450 milyar doları buluyor. Bir kez daha silah tüccarlarının kazanmasına izin vermeyeceğiz. Açılım boşsa, içini doldurmak isteyenlere sesleniyorum lütfen bize içini dolduracak malzeme verin. Ülkenin her yerine metastaz yapmış kanser gibi bulaşan terörün sadece güvenlik boyutu yoktur. Sosyolojik, psikolojik, ekonomik ve diplomatik boyutları da vardır. Bunların üzerine gidiyoruz.

Açılıma destek

7 saat süren toplantının ardından çıkışta gazetecilere açıklama yapan TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, toplantıya 80’in üzerinde katılımcının iştirak ettiğini belirterek, şimdiye kadar gerçekleşen en uzun açılım toplantısı olduğunu söyledi. Boyner, “Genellikle tüm kadın sivil toplum kuruluşları açılımın devam etmesinden ve açılımın içeriğine katkı sağlamaktan memnun. Katkı sağlamaya devam etmek istiyorlar” dedi. TOBB Kadın Girişimciler Kurul Başkanı Aynur Bektaş da, bölgeyi tanıyan biri olarak taleplerini dile getirdiğini ifade ederek, bölgeye özel bir teşvik verilmesini istediğini söyledi. Bektaş, sorununun sadece ekonomik olmadığını, ancak ekonominin bölge halkına refah getireceğini ve orada en mağdur durumda olan kadınların sorunlarını çözeceğini dile getirdiğini belirtti.

Erdoğan, Sümeyye ile karşıladı

DEVLET Bakanı Selma Aliye Kavaf, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın da bulunduğu toplantıya gelişinde Başbakan ve kızı Sümeyye Erdoğan da konuklarla teker teker tokalaştı. Toplantıya aralarında TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner ile Caroline Koç, Demet Sabancı Çetindoğan, Zozan Özgökçe’nin de bulunduğu çok sayıda sivil toplum örgütünün kadın temsilcileri katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com