Erdoğan konuştu, YÖK harekete geçti

Erdoğan konuştu, YÖK harekete geçti
Erdoğan Rusya'da G-20 toplantısı sonrası yaptığı açıklamada "YÖK gereğini yapacaktır" demişti.

Erdoğan'ın Rusya'dan yaptığı "YÖK gereğini yapacaktır. Bizler de gereğini yapacağız" diyerek ODTÜ'lü öğrencileri tehdit etmesinin ardından bir açıklamada YÖK'ten geldi. YÖK yaptığı açıklamada "ODTÜ yönetiminin olayla ilgili soruşturma yapmasını bekliyoruz. Dün yaşanan olay, çatışma ya da gerginlik olarak değerlendirilemez. Doğrudan bir taciz ve öğrenim hakkına saldırıdır" dedi
 
YÖK
Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya'nın olayla ilgili yaptığı yazılı bir açıklama yaptı

Üniversitelerde bu tür olayların yaşanmasına izin vermeyeceklerini ifade eden Çetinsaya, başörtüsü taktığı için baskı gören öğrencilerin olduğu bir utanç tablosunu Türkiye’nin bir daha yaşamayacağını vurguladı.

Çetinsaya, dün yaşanan olayın öğrenciler arasında bir çatışma ya da gerginlik olarak nitelenemeyeceğini, yapılanın doğrudan bir taciz ve öğrenim hakkına saldırı anlamına geldiğini ifade ederek, ODTÜ yönetiminin bu konuda derhal soruşturma açmasını beklediklerini kaydetti.

GEREKLİ YASAL MÜDAHALE YAPILACAK

Türkiye’nin yeniden öğrenci olayları ile istikrarsızlaştırılamayacağını, artık eski Türkiye’de yaşanmadığının herkes tarafından bilinmesi gerektiğinin altını çizen Çetinsaya, üniversitelerde şiddete başvurmamak, temel insan hak ve özgürlüklerine saldırmamak ve ayrımcılık yapmamak kaydıyla her tür görüşün özgürce ifade edilebileceğine dikkati çekti.

Çetinsaya, şiddete ortam hazırlayan, temel insan hak ve özgürlüklerine saldıran, tacizkar ifadelerin hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini, bu konuda gerekli yasal müdahalelerin yapılacağını vurguladı.

Ayrıca büyüyen, gelişen ve dünyayla rekabet etmeye başlayan Türkiye üniversitelerinin tam da açılış haftasında bu şekilde gündeme gelmesini ise ayrıca üzüntüyle karşıladığını belirten Çetinsaya, Türkiye’nin ve üniversitelerin hoşgörü kültürünü teşvik ettiği, farklılıkları zenginliğe dönüştürebildiği oranda dünyadaki konumlarını daha da güçlendirebileceğini ifade etti.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com