" Erdoğan Konuşurken Çocuklarınızı Televizyondan Uzak Tutun"

" Erdoğan Konuşurken Çocuklarınızı Televizyondan Uzak Tutun"
AKP-Cemaat kavgasında ilginç olaylar yaşanıyor.Cemaatin gazetesi Zaman bugünkü televizyon sayfasında bulunan "Seyir Günlüğü" bölümünde Başbakan Erdoğan'ın konuşurken çocukları televizyondan uzak tutun önerisi yapıldı.

Zaman gazetesinin “Televizyon” sayfasında bulunan “Seyir Günlüğü” isimli köşeden ailelere yapılan çağrıda, “Anne-babalar, Başbakan çıktığında, çocuklarını TV ekranından uzak tutmalı. Aksi halde ruhlarında tamiri mümkün olmayan hasarlar meydana gelebilir. Bu, doğrudan ülkemizin geleceğini ve toplumsal barışı ilgilendiren önemli bir mesele” denildi. “Başbakan Tayyip Erdoğan 'ın kaba söz, iftira, nefret, yalan ve toplum ahlakının hoş görmediği ifadeleri çocuklarımızın, gençlerimizin ruh sağlığı ve geleceği açısından son derece tehlikeli" denildi.

Gazetenin televizyon programları ve bu programlarla ilgili eleştiri yazılarına yer verdiği televizyon sayfasındaki, ‘Seyir Günlüğü’ isimli köşeden yapılan çağrıda, RTÜK harekete geçmeye çağrılarak, “Televizyonlarda Başbakan konuşurken ekranda +13, en azından +7 akıllı işareti bulunmalıdır” denildi.

Gazetenin bugünkü sayısında yer alan yorum haber şöyle:

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), çocukları ve gençleri televizyon yayınlarının olumsuz etkilerinden korumak amacıyla Akıllı İşaretler Sembol Sistemi’ni geliştirerek 23 Nisan 2006’dan itibaren uygulamaya başladı.

Bu sistemin birinci maddesi şöyle diyor: “Programın olası zararlı içeriği: Zararlı etkileri olabilecek içerik alanları; şiddet ve korku, cinsellik ve örnek oluşturabilecek olumsuz davranışlar (ayrımcılık, alkol ve sigaranın aşırı kullanımı, madde kullanımı, yasa dışı davranışlar ile kaba konuşma/küfür) olarak belirlenmiştir.”

TV kanallarının kullandığı bu işaretler; çocukları şiddet, korku, ayrımcılık ve cinsellik gibi akıl ve ruh sağlığını bozacak zararlı içeriklerden ne kadar koruyabiliyor, tartışılır. Fakat, özellikle son iki aydır, TV’lerde yeni bir yayın türü ve tehlike ortaya çıktı: Başbakan’ın Meclis ve meydan konuşmaları... Bu konuşmalarda, birkaç ay öncesine kadar âşina olduğumuz sima, bambaşka bir kişilikle karşımıza çıkıyor. Öfke, ani patlamalar, şiddetli çıkışlar ve en önemlisi kaba sözler.

Başbakan, çocuklar ve gençler için “rol model”dir; her hali, tavrı ve sözüyle örnek olması gereken bir kişiliktir. Kaba söz, iftira, nefret, yalan ve toplum ahlakının hoş görmediği ifadeler, asla bir Başbakan’ın ağzına yakışmaz. Fakat ne çare ki, kendisi bundan çekinmiyor. Bu konuşmalar 10-15 TV kanalında canlı yayınlanıyor, akşam haberlerinde uzun uzun veriliyor. Bu, çocuklarımızın, gençlerimizin ruh sağlığı ve geleceği açısından son derece tehlikeli. Onları korumak için RTÜK harekete geçmeli; halkı kin ve nefrete tahrik eden hakaretleri ve ayrımcılık içeren ifadeleri yayınlayan kanalları uyarmalı. Televizyonlar bu konuşmaları verirken ekranda +13, en azından +7 akıllı işareti bulunmalıdır.

TV’ler ve RTÜK gerekli duyarlığı göstermiyorsa, görev ailelere düşüyor. Anne-babalar, Başbakan çıktığında, çocuklarını TV ekranından uzak tutmalı. Aksi halde ruhlarında tamiri mümkün olmayan hasarlar meydana gelebilir. Bu, doğrudan ülkemizin geleceğini ve toplumsal barışı ilgilendiren önemli bir mesele.(mck)

Yorumlar
Yusuf
22 Şubat 2014 Cumartesi 00:01
00:01
Bahtsız Bedevi esprisininin meclis kürsüsüne taşındığını hatırlayanlar, bu yazıya hak verir elbet.
88.243.143.5
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com