Erdoğan Lahey'de yargılansın

Erdoğan Lahey'de yargılansın
Halkın Kurtuluş Partisi, Başbakan Erdoğan’ın savaş suçundan yargılanması için Uluslar arası Ceza Mahkemesi Lahey’e Ankara Adliyesi üzerinden başvuru yapacak.

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP)  dün ses kaydı çıkan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu  ve Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in yanı sıra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan’ın savaş suçundan yargılanması için Uluslar arası Ceza Mahkemesi Lahey’e Ankara Adliyesi üzerinden başvuru yapacak.

Dün sızdırılan ses kaydında iddia edildiğine göre, Suriye'ye savaş açabilmek için nasıl gerekçeler bulunabileceğini tartışan isimler, bunun için Süleyman Şah Türbesi'ne yapılan müdahaleyi kullanmak istiyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu olduğu iddia edilen sesin "'Başbakan, bu (Süleyman Şah Türbesi) bir imkan gibi değerlendirilmeli bu konjoktürde' dedi" ifadelerini kullandığı belirtiliyor. Ses kaydında Hakan Fidan'a ait olduğu öne sürülen sesin ise "Gerekirse Suriye'ye dört adam gönderirim. Türkiye'ye 8 füze attırıp savaş gerekçesi üretirim, Süleyman Şah Türbesine'de saldırtırız" dediği iddia ediliyor.

HKP ses kayıtlarında iddia edilen konuşmalara ilişkin Cenevre Sözleşmesi ve Roma Statüsü’ne atıf yaparak  Ankara Adliyesi’nden Uluslar arası Ceza Mahkemesi Lahey’e başvuruda bulunacak. HKP başvurunun ardından saat 14:00 da adliye önünde basın açıklaması düzenleyecek.(SBK)

OdaTv

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com