Erdoğan, Mısır ve uluslarası topluma seslendi

Erdoğan, Mısır ve uluslarası topluma seslendi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kahire Üniversitesi Uluslararası Hukuk Forumunun ev sahipliğinde Mısır ve uluslararası kamuoyuna yönelik bir konuşma yaptı.

Erdoğan, konuşmasında "Tunus'ta başlayarak Tahrir Meydanı'ndan dalga dalga yayılan özgürlük mesajı, Trablus'u, Şam'ı, Sana'yı, Bahreyn'i aşarak bütün mazlumların umut ışığı olmuştur" dedi. Erdoğan şunları söyledi:

"Bizim tarihimizde genç bir delikanlı bir karanlık çağı kapattı bir aydınlık çağı açtı. İstanbul'un fethine imza attı. Fatih Sultan Mehmet Han... Onun, çağ açıp çağ kapayan gençlerin imzasını gördüğümüz yerde biz o tür gençlerin ne olduğunu çok iyi biliriz. İşte Mısır'da şu anda böyle bir gençliği görüyoruz dolayısıyla selam olsun Mısır halkına, Mısır gençliğine. Mısır'da da bunu gördüm. Gördüğümüz andan itibaren de heyecanla bu gençleri selamlıyoruz. Tunus'ta başlayan Mısır ve Libya'da devam eden özgürleşme hareketini 26 yaşındaki bilgisayar mühendisi bir gencin başlatması son derece manidardır. Ülkesinin ve dünyanın vicdanı olmak isteyen gençlerin aydınlık bir gelecek inşa etmek için başlattıkları bu hareket, dalga dalga yayılan bir dirilişe, bir uyanışa öncülük etmektedir. Bu uyanış hareketi sadece Kuzey Afrika ülkeleri ile sınırlı kalmamış, Amerika'dan Avrupa'ya, Asya'dan Afrika'ya bütün zulüm ve adaletsizliklere karşı dünya sistemini sorgular hale getirmiştir. Dünyanın bir kesimi en yüksek standartlarda yaşarken, geri kalan kısmının bu standartlardan mahrum kalması bugün bütün milletlerce sorgulanmaktadır. Somali'nin hesabını kimse veremez, Kenya'nın hesabını kimse veremez. Bu insanlar nasıl yaşıyor, bunların yaşam koşulları nedir? Bunları sormak, sorgulamak herkesin görevidir. Bu sorgulamanın yol açtığı dönüşüm, sadece büyük acılar çeken bu coğrafyada değil, adalet ve barışa, huzur ve güvene, demokrasi ve özgürlüğe hasret olan bütün toplumların vicdanında yankılanmıştır. Mısırlı gençler, dünyanın vicdan sahibi insanlarının yeniden seslerini yükseltmelerine sebep olmuştur. Tunus'ta başlayarak Tahrir Meydanı'ndan dalga dalga yayılan özgürlük mesajı, Trablus'u, Şam'ı, Sana'yı, Bahreyn'i aşarak bütün mazlumların umut ışığı olmuştur. Bu mesaj, zorbalığa karşı adaletin, eşitsizliğe karşı hakkaniyetin mesajıdır. Bu mesaj, demokrasinin, özgürlüğün, kardeşliğin, dayanışmanın mesajıdır. Bu vesileyle Muhammed Buazizi'nin ve özgürlük uğrunda canlarını feda eden tüm kahramanların aziz hatıralarını saygıyla yad ediyorum."

Türkiye olarak başından itibaren halkların meşru taleplerinin karşılanması gerektiğini savunduklarını söyleyen Erdoğan şöyle devam etti:

"Zira, yönetim meşruiyetini halkın iradesinden almak zorundadır. Gücünü halktan almayan her yönetim anlayışı, gayrı meşrudur. Herkes bilsin ki: Türkiye'nin bölgesinde izlediği siyasetin özü budur. Mısır'da gösteriler başladığında yaptığımız çağrının temelinde bu ahlaki ilke vardı. Tunus'tan Mısır'a, Mısır'dan Libya, Suriye, Yemen ve Bahreyn'e kadar verdiğimiz temel mesaj nettir; Değişim karşısında direnmek yerine, değişimin öncüsü olun, bu değişime yön verin..."

Konuşmasında değişim sürecinin büyük fırsatlar kadar, zorlukları da beraberinde getirdiğine dikkati çeken Başbakan Erdoğan, "Hepiniz takdir edersiniz ki; değişim süreci büyük fırsatlar kadar büyük zorlukları da beraberinde getiriyor. Bize göre, bu süreç ortak bir akılla, kuşatıcı bir anlayışla yönetilebildiği takdirde, bölgesel ölçekte barış, güvenlik ve istikrarın sağlanması ve refahın yayılması yönünde büyük kazanımlar elde edilecektir. Biz buna bütün kalbimizle inanıyoruz" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com