Erdoğan Mısır'da basın toplantısı düzenliyor

Erdoğan Mısır'da basın toplantısı düzenliyor
Başbakan Erdoğan Mısır Başbakanı Şeref'le ortak bir basın toplantısı düzenliyor...

İşte Erdoğan'ın açıklamalarının satır başları:

Tahrir Meydanı'nın tarih yazması çok önemlidir.. Her kutlu doğum sancılı olur. Biz Türkiye olarak Mısır halkının bu süreci başarı ile atlatacağını görüyor ve inanıyoruz. Bizler iyi günde olduğu gibi zor günlerde de Mısır'ın yanındayız. Bizim birlikteliğimiz tarihten geliyor. Biz aslında aynı ailenin fertleriyiz. Anadolu ve Mısır medeniyetleri insanlık tarihine beşiklik etmiştir.

Kardeşim Başbakan Şeref'le birlikte bakanlarımız az önce ortak işbirliği anlaşması imzaladılar. Yine baktığımızda, 1 milyon 800 bin metre karelik alana sahibiz. bu iki güçlü ülke bölgenin aydınlık geleceğini hazırlamaya adaydır.

Mısır'la ortak ticaret hacmimiz yaklaşık 3 milyar dolar ve bir an önce bu rakamı 5 milyar dolara çıkarmalıyız. Dün gece buraya 280 iş adamıyla beraber geldik. Türk Mısır iş adamlarını bir araya getirmek suretiyle ortak adımları atalım istiyoruz.

Ülkelerimiz arasındaki kardeşlik bu ortak iş birliği konseyi geleceği çok daha farklı kılacaktır. Bölgede yaşanan gelişmelere kayıtsız kalmamız sözkonusu değil. Filistik yarası bölgenin kanayan yarası olarak orada duruyor. Mısır'ın bu konudaki gayretini çok iyi biliyoruz. Değerli kardeşimle birlikte Filistin'in BM'ye başvurusunu destekleme konusunda mütabıkız. Mısır şu anda halkıyla bir ve beraber olan değişimi iyi okuyan bir ülke olmuştur.

Bölgede istikrarı bozan adımların karşısında da sessiz kalmayacağız. Dünya artık değişiyor ve halkın iradelerine kayıtsız kalmak mümkün değil.

SORULAR

Mısırlı Gazeteci: İsrail Gazeteleri ziyaretinizi tehlikeli olarak yorumluyor. Önümüzdeki dönemde İsrial ve Türkiye arasında nasıl bir gelişme olacak?

Ben çok teşekkür ediyorum. Türkiye'nin ziyaretlerinin straqtejik içeriğini her halde İsrail belirlemeyecek. Bu stratejiyi biz belirleriz, adımları biz atarız, barışın önündeki engelleri kaldırmak için Mısır'la ortak hareket edeceğimizi az önce ifade ettik.

Uluslararası sularda 9 vatandaşımızı şehit eden İsrail'dir. 5 Mısırlı kardeşimizi de şehit eden İsrial'dir. Barış adına söyleyecek sözleri yoktur İsrail'in.

Türk Gazeteci: Arap Baharı'nın sekteye uğratılması için bazı odaklardan bahsettiniz konuşmanızda. Bu konuyu biraz açar mısınız?

Mısır Başbakanı: Bedeli ne olursa olsun, kendimiz için evlatlarımız için barışı koruyacağız. Aslında refah geçiş konusunda sıkıntılar var. Bu konuda bir takım iyileştirmeler olacaktır.

Başbakan Erdoğan: Gizli mihraklar hususunda, bunu süreç içerisinde soyuttan somut bir şekile dönecek şekilde göreceğiz.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com