Erdoğan Neyi Amaçlıyor?

Erdoğan Neyi Amaçlıyor?
Erdoğan'ın listesindeki değişikliklerin şifresi Köşk ve başkanlık sistemine geçişin alt yapısı olarak niteleniyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan, 'partimizin geleceği için' diyerek bazı isimlerin milletvekili adayı yapılmayacağı mesajını verse de AKP'nin listesinde 'ağır toplar' korundu.

BAŞKANLIK SİSTEMİNE HAZIRLIK

Erdoğan'ın damgasını vurduğu liste Köşk, Anayasa değişikliği veya başkanlık sistemine yönelik hedefin alt yapısı olarak nitelendi.

Meclis'te 333 milletvekili olan AKP'de toplam 187 kişi yeniden listelerde yer almadı. 20 vekilin adaylık başvurusu yapmadığı AKP'de böylece 167 kişi yönetimden vize alamamış oldu. Listeye giremeyen vekillerin büyük bölümü 'şoke' oldu. Bu vekilleri, Başbakan ya da parti yönetiminden kimsenin arayarak durumlarına ilişkin bilgi vermemesi de AKP içinde 'rahatsızlık' yarattı.

Tek adamlık vurgusu

Erdoğan 'ustalık' olarak nitelediği yeni dönem listesine tam anlamıyla damgasını vurdu ve tüm adayları bizzat belirledi. Erdoğan, danışmanlarının yanısıra kabine ile parti ve meclis yönetimindeki kendine yakın tüm isimleri listeye taşıması, parlamentonun yeni döneminde Köşk'e çıkış, anayasa değişiklikleri ve başkanlık sistemine geçişin altyapısı olarak niteleniyor. Erdoğan'ın bu hedefi sırasında kendisini destekleyecek güçlü bir grubun olmasını istediği ifade ediliyor.

Milli Görüşçülere yer yok

AKP'nin listesinde Milli Görüşçülerin etkinliği de azaldı. Listeye giremeyen Milli Görüşçüler arasında Zeki Ergezen, Osman Pepe, Zülfikar İzol dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Gül'ün memleketi Kayseri kökenli vekiller listeye girerken, kulislerde Gül'e yakınlığı ile bilinen Hilmi Güler, Murat Mercan, Ahmet Büykakkaşlar, Erol Aslan Cesbeci, Suat Kınıklıoğlu, Sami Güçlü gibi isimlere listede yer verilmediği de konuşuldu.

AKP'de Doğu ve Güneydoğu listesi de yenilendi. Kulislerde Güneydoğu listesinde yaşanan liste depreminin temelinde yine Anayasa referandumu ve milletvekillerinin bölgede BDP ile etkin mücadele edememesi gösteriliyor. Referandumda boykot oranının yüksek olduğu illerdeki çok sayıda milletvekili liste dışı kaldı. Yerlerine yeni ve iddialı isimler Başbakan Erdoğan tarafından aday olarak gösterildi.

Zafer Üskül: Kırgın değilim

Ertuğrul Günay ile birlikte partiye katılanlar yerlerini korurken; sosyal demokrat kökenlilerinden sadece TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül'e listede yer verilmedi. Üskül'ün başkanlığını yaptığı Komisyon, sert raporlarıyla sık sık Milli Savunma Bakanlığı ile karşı karşıya gelmişti. Üskül, komisyonda da iyi bir performans sergilediklerini söyledi. Üskül, "İçim son derece rahat, milletvekili olarak doğmadık, milletvekili olarak da ölecek değiliz. İşini iyi yapmış bir insanın rahatlığı içinde 10 Haziran'da ayrılacağım. Bir kırgınlığım yok. İnsan haklarıyla ilgilenmek için ille de milletvekili olmaya gerek yok" dedi.

'Yeterli görülmemişimdir'

Liste dışında kalanlar arasında bir dönem parti yöneticiliği yapan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı düello ile gündeme gelen AKP'nin Kürt kökenli isimlerinden Dengir Mir Mehmet Fırat da yer aldı. Fırat'ın son dönemde özellikle Kürt açılımı konusunda parti yönetimiyle ters düştüğü de ifade edildi. Fırat şunları söyledi: "Halk listenin doğru ya da yanlış olduğunu 12 Haziran'da ölçecek. Benim beklediğim bir sonuçtu, yeterli görülmemiş olabilirim. 12 Haziran'a kadar milletvekiliyim. 13 Haziran'da milletvekilliği görevim sona erecek. Bu süreçte verilen bir görev olursa yaparım. Partinin kurucu üyesi ve 24 saatlikte olsa genel başkanı oldum."

Türköne listede yok

İstanbul Milletvekili Özlem Türköne eşi gazeteci yazar Mümtaz'er Türköne'nin (resimde) aday olabilmesi için adaylık başvurusunda bulunmamıştı. Adaylık için başvuru yapan Ancak Mümtaz'er Türköne de listeye giremedi. Başbakan'ın hayatını kitap olarak yazan Hüseyin Besli, partide Genel Başkan Yardımcılığı da yapan Edibe Sözen 2011 seçimleri için adaylık vizesi alamadı. Anayasa referandumu öncesinde DSP'den transfer edilen Mücahit Pehlivan da listeye giremedi.

Lokman Ayva çizik yedi

Listedışı bırakılan AKP'nin görme özürlü milletvekili Lokman Ayva Meclis'te engelli hakları için büyük mücadeleler vermişti. Özürlülerle ilgili yasal düzenlemelerdeki mücadelesiyle tanınan Lokman Ayva, en son Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer'in ihracını bile istemişti.

AKP'deki Alevi kökenlli vekillerden Reha Çamuroğlu ile Hüseyin Tuğcu da listede yer almadı. Reha Çamuroğlu partisiyle 'alevi açılımı' politikası nedeniyle görüş ayrılığı yaşamış ve bazı bakanlarla arasında tartışmalar yaşanmıştı.

Kavaf için 'manidar' gerekçe

Dün Fransa'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Tayyip Erdoğan, Kavaf'ın listeye girememesi konusunda ölçütün ne olduğunun sorulması üzerine şunları söyledi: "İlla buna bir gerekçe aramak veya açıklamak şart değil. Ama bazı gerekçeler vardır ki bunlar genel merkezin kendi değerlendirmelerinde mahfuz olan gerekçelerdir. Ama biz Selma Hanım'dan gerek Kadın Kolları Başkanlığı'nda ve gerekse bakanlığı döneminde istifade ettiğimiz bir arkadaşımızdır. Bu dönemde böyle bir takdir gerekti. Bundan sonraki süreçte de kendisinde çok daha farklı bir şekilde istifade edeceğiz. İnanıyorum ki o da bunu anlayışla karşılayacaktır." (Kavaf'ın liste dışı kalmasına çok üzüldüğü ve dünkü programlarını bu nedenle iptal ettiği öne sürüldü.)

Tatlıses'in adaylığı

Erdoğan İbrahim Tatlıses'in aday listesinde yer almaması konusunda ise şu değerlendirmeyi yaptı: "Her müracaat eden aday olur diye bir şey yok. İbrahim Bey sanatına saygı duyduğum, sevdiğim bir arkadaşımız. Tabi az önce ifade ettiğim gibi, biz 10 kişiden bir kişi seçiyoruz. Genel Başkan Yardımcım (Abdülkadir Aksu) kendilerini aradı ve evladına, 'bu dönem listemize koyamayacağımızı' bildirdiler."

CHP ve BDP'nin Ergenekon ve KCK davalarında tutuklu bazı isimleri listelerinde aday göstermelerini de değerlendiren Erdoğan "Dokunulmazlık kaldırılsın diye bu kadar konuştular. Şimdi dokunulmazlık zırhına kimlerin müracaat ettiği ortada" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com