Erdoğan, Obama ve Putin'le görüştü

Erdoğan, Obama ve Putin'le görüştü
Başbakan Erdoğan, İsrail ve Gazze arasındaki gerilimle ilgili olarak, ABD Başkanı Obama ve Rusya Devlet Başkanı Putin'le telefon görüşmesi yaptı.

Gazze'deki gerilimin tırmanışa geçmesi akabinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti.
 
Görüşmede, her iki lider de mevcut gerilimin, hem Filistin'le ilgili barış sürecini hem de bölgeyi olumsuz etkilemesinden endişe duyduklarını belirttiler.
 
Başbakan Erdoğan ve Başkan Obama, mevcut gerilimin daha da artmaması için taraflar arasındaki çatışmanın ivedilikle durdurulması gerektiği hususunda mutabakat sağlarken, ateşkes sağlamak için gerekli temaslarda bulunacaklarını ifade ettiler.
 
Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada da Obama ve Erdoğan'ın, devam eden şiddet sarmalının bölgede sağlam ve kalıcı bir barış sağlanması umutlarını tehlikeye attığı noktasında mutabık kaldığı bildirildi.
 
PUTİN İLE GÖRÜŞTÜ
 
Başbakan Erdoğan, Obama'nın ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le de bir telefon görüşmesi yaptı.
 
Erdoğan ve Putin, İsrail ve Gazze arasındaki gerilimin daha da vahim bir hal almaması için ateşkes sağlanmasının büyük önem taşıdığını vurguladılar.
 
MISIR’A TARİHİ ZİYARET
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün Mısır'a gidecek.
 
Kahire Havaalanı'nda Başbakan Hişam Kandil tarafından devlet töreniyle karşılanacak Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile baş başa görüşecek.
 
Kahire Üniversitesi'nde konuşma yapacak Erdoğan, Türkiye-Mısır Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı'nın ardından Mısır Başbakanı Kandil ile ortak basın toplantısı düzenleyecek.
 
GENEL SEKRETERLE GÖRÜŞME
 
Arap Birliği, Genel Sekreter Nebil el-Arabi'nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Kahire'de bir araya geleceğini ve görüşmede İsrail'in son saldırısı ile Suriye'deki gelişmelerin ele alınacağını açıkladı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com