Erdoğan-Rajoy ortak basın toplantısı

Erdoğan-Rajoy ortak basın toplantısı
İspanya Başbakanı Rajoy: "Türkiye ve İspanya olarak iki ortak ve dost ülkeyiz. Bizi bağlayan çok husus var"- "İspanya, her zaman Türkiye'nin AB yolunu desteklemiştir, desteklemeye de devam edecektir"- "(Katalonya'daki referandum tarışmaları) Bu, b

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, İspanya ve Türkiye'nin pek çok bağa sahip iki ortak ve dost ülke olduğunu belirterek "İspanya, her zaman Türkiye'nin AB yolunu desteklemiştir, desteklemeye de devam edecektir" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İspanyol mevkidaşı Mariano Rajoy, Başbakanlık'ta baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından katıldıkları Türkiye-İspanya 5. Hükümetler Zirvesi sonrasında ortak basın toplantısı yaptı.

İspanya Başbakanı Rajoy, burada yaptığı konuşmada, beşincisini düzenledikleri Türkiye-İspanya Hükümetler Zirvesi'nin periyodik bir toplantı haline geldiğini, bakanların katılımıyla gerçekleştirilen toplantılar çerçevesinde pek çok konuda görüş alışverişinde bulunduklarını ve işbirliği alanlarını incelediklerini kaydetti.

Rajoy, "Türkiye ve İspanya olarak iki ortak ve dost ülkeyiz. Bizi bağlayan çok husus var. Özellikle siyasi alanda, uluslararası zorluklarla mücadele alanında, terörle mücadele konusunda bizi birleştiren bağlar var. Kültürel ve siyasi konularda da her geçen gün daha dinamik hale gelen bağlantılarımız bulunuyor" diye konuştu.

İspanyol firmalarının Türkiye'deki ulaştırma yatırımlarında yer aldığına dikkati çeken Rajoy, "Bunlar vatandaşları birbirine bağlayan, bariyerleri ortadan kaldıran yatırımlar" ifadesini kullandı.

-"Ülkelerimiz arasındaki en iyi ilişki, AB konusunda"-

Türkiye'nin AB üyelik sürecine de değinen Rajoy, AB üyeliğinin, ülkesinin gelişmesinde ve modernizasyonunda önemli rol oynadığına işaret ederek şunları söyledi:

"Ülkelerimiz arasındaki en iyi ilişki, AB konusunda. Türkiye'ye aday ülke statüsü tanınmasından itibaren, İspanya, Türkiye'nin Avrupa ve Asya arasında bir kültür köprüsü olduğunu ve dünya güvenliği için kilit bölge olduğunu bilerek destek vermeye başladı. Biz de uyum sürecini yaşadığımızdan, birçok konuda reform gerektiğini biliyoruz. Bu süreç, ortak büyük projeler için hırs, siyasi ortam ve birçok fedakarlığı gerektiren bir prosedürdür ve siyasilerin, yöneticilerin üzerine düşen bir sorumluluktur. İspanya, her zaman Türkiye'nin AB yolunu desteklemiştir, desteklemeye de devam edecektir."

Görüşmelerde bölgesel gelişmeleri, Akdeniz bölgesindeki fırsatları ve zorlukları da ele aldıklarını belirten Rajoy, Suriye, İran ve Ortadoğu barış sürecinden de bahsettiklerini aktardı. İki ülkenin bu konulardaki işbirliğinin önemine dikkati çeken İspanya Başbakanı, "Türkiye, pek çok Müslüman ülke için örnek teşkil etmektedir" diye konuştu.

-"Türkiye'nin iç konularında konuşmadık"-

Soruları da yanıtlayan Rajoy, İspanyol bir gazetecinin, Başbakan Erdoğan ile görüşmesinde Türkiye'de yargı alanında yapılan reformların ve internet düzenlemesinin gündeme gelip gelmediğini sorması üzerine, "Türkiye ve İspanya çok iyi iki dost ve müttefik ülke, hem NATO çerçevesinde hem de ekonomik alanda. Her zaman Türkiye'nin AB'ye tam üye olması konusunda destek vereceğimizi söyledik ve söyleyeceğiz" yanıtını verdi.

Türkiye'nin iç meselelerine karışmayacağını vurgulayan Rajoy, "Türkiye'nin iç konularında konuşmadık, İspanya'nın iç konularını da konuşmadık. Sayın Erdoğan birçok konudaki taahhütleri aktardı, yargı erkinin güven içinde olduğunu konuştuk. Biz de Türkiye'nin yanında olduğumuzu ifade ettik" dedi.

-"Her şeyden önce bir diyalog ortamı olması gerekir"-

İspanya'nın Katalonya bölgesindeki referandum tartışmalarına ilişkin bir soruya Rajoy, "Her şeyden önce bir diyalog ortamı olması gerekir" karşılığını vererek Katalonya'da referandum konusunun gündeme geldiğini ve tarihi yönünde de çeşitli açıklamalar yapıldığını hatırlattı. Herkesin fikirlerinin dinlenilmesinin önem taşıdığını vurgulayan Rajoy, "Bu konuda diyalog var mı? Siz bunun muhakemesini yapın" ifadesini kullandı.

Katalan firmalarının ihtiyaçlarından bahsedilebileceğini ancak ülkenin güvenliği ve bütünlüğünün tartışılamayacağını kaydeden Rajoy, "Bu, bütün İspanya halkını ilgilendirir. Ben her zaman diyaloğa açığım, ne yapmam ve ne yapmamam gerektiğini çok iyi biliyorum. Özellikle ulusal egemenlik konusunu kimseyle pazarlık konusu yapmıyorum" diye konuştu.

-"Hiç kimsenin kanun önünde birbirinden farkı yoktur"-

Rajoy'a, İspanya Kralı Juan Carlos'un küçük kızı Prenses Cristina'nın, yolsuzlukla ilgili bir soruşturmada sanık olarak ifade vermesine ilişkin değerlendirmesi de soruldu. Kral ile gelişmeleri devamlı konuştuğunu bildiren Rajoy, şunları kaydetti:

"Fakat bu, şu anda savcılık makamının sorumluluğudur. Savcılık makamının bu konuda verdiği cevaplar konusunda Kral da sürekli haber alıyor. Prenses, herhangi bir vatandaşın olduğu gibi, masumiyetini veya suçluluğunu kanun önünde ispat etmek zorundadır. Bu konuda hiç kimsenin kanun önünde birbirinden farkı yoktur. Bu hukuk devletidir ve buna saygı göstermek zorundayız."

İspanya'daki Halk Partisinin (PP) Endülüs bölgesinde birden fazla aday çıkarıp çıkarmayacağı ve Avrupa Parlamentosu için aday gösterip göstermeyeceğinin sorulması üzerine de Rajoy, "PP'nin Endülüs bölgesinde iki ya da daha fazla adayı olması, bence bölünme veya parçalanma değildir. İki adayın başvurması kendilerinin vereceği bir karardır" yanıtını verdi.

Rahoy, AP'de aday gösterilmesi konusunun ise Dublin'de yapılacak AB Zirvesi'nde kararlaştırılacağını, o tarihten önce herhangi bir açıklama yapılmayacağını söyledi.

Bir Türk gazetecinin, "'Hiç kimsenin kanun önünde ayrıcalığı yoktur' dediniz. Bu çerçevede kısa süre önce partinize yapılan yolsuzluk operasyonunu değerlendirir misiniz" sorusunu Rajoy, "Adalet herkes içindir. Herhangi bir siyasi parti ya da kişiyi ilgilendirse de bu hukuk devletinin gereğidir. Yasama organı, yürütme organı ve yargı erki olarak herkes kendi üzerine düşen görevi yapar" diye yanıtladı.

Muhabir: Duygu Özbay
Yayınlayan: H. İbrahim Uyar

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com