Erdoğan: Sadece bir kişi açlık grevinde

Erdoğan: Sadece bir kişi açlık grevinde
Almanya'da Merkel ile ortak basın toplantısı düzenleyen Başbakan Erdoğan, ''Şu anda sadece bir kişi açlık grevinde derken Adalet Bakanı Ergin 683 kişinin açlık grevinde olduğunu açıkladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile çalışma yemeğinde bir araya geldi. Çalışma yemeğinin ardından Erdoğan ve Merkel ortak basın toplantısı düzenledi.
 
Başbakan Erdoğan, ''Avrupa Birliği'nin (AB) bölücü terör örgütüne yönelik tavrı kesindir. AB'nin böyle bir kesin tavrının da neticelerini görmek istiyoruz. Yani batı destekli bir bölücü terör örgütü olmamalıdır ve batı bunun karşısında tavrını net, açık ortaya koymalıdır, bizim beklentimiz budur'' dedi.
 
TAMAMEN ŞOV
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Şu anda açlık grevi vesaire böyle bir şey yok. Bu da tamamen şovdur. Ben bakanımı bizzat cezaevine gönderdim, bunları gitti yerlerinde de izledi. Şu anda zaten yarıdan fazlası dilekçe vermek suretiyle bu işi de bırakmış vaziyetteler. Böyle bir şey de söz konusu değil'' diye konuştu.
 
Erdoğan, ''Ölüm orucunda olan bir kişi var. Bu tabii cezaevlerindeki bizim tıbbi müdahaleleri kontrol altındadır'' dedi.
 
ERGİN: 683 KİŞİ AÇLIK GREVİNDE
 
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, şu anda 66 ayrı cezaevinde, 683 kişinin açlık grevi eyleminde olduğunu söyledi.
 
Ergin, Almanya Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, heyetle Adalet Bakanlığı'nda görüştü.
 
Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Ergin, Van Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin, 17 Ağustos'ta Şemdinli'de teröristlerle buluştuğu belirlenen 10 milletvekili hakkında hazırladığı fezlekeyi Adalet Bakanlığı'na göndermesini değerlendirdi.
 
Fezlekeyi henüz görmediğini, ancak prosedür olarak fezlekenin Adalet Bakanlığı üzerinden başbakanlığa, oradan da parlamentoya gönderileceğini kaydeden Ergin, ''Diğer fezlekelerin gördüğü muamele bunlar için de uygulanacaktır'' diye konuştu.
 
CEZAEVLERİNDEKİ AÇLIK GREVLERİ
 
Adalet bakanı Ergin, cezaevlerindeki açlık grevleriyle ilgili son durumun sorulması üzerine de ''Şu anda 66 ayrı cezaevinde 683 kişi olarak gözüküyor bizde'' dedi.
 
Cezaevindeki eylemlerin hiçbirinin cezaevi koşullarına ilişkin olmadığını söyleyen Ergin, şunları kaydetti:
 
''Tamamen siyaset alanında tartışılması gereken konulara ilişkindir. Bu eylemlerin sonlandırılmasını beklediğimi ifade ediyorum.''
 
EYLEMLER HAKKINDA SORUŞTURMA
 
Bu arada, Van, Hakkari, Bitlis ve Muş Cumhuriyet başsavcılıkları, BDP il teşkilatlarınca cezaevlerindeki açlık grevlerine dikkati çekmek bahanesiyle organize edilen eylemlerle ilgili soruşturma başlattı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com