Erdoğan Somali'den Ayrıldı!

Erdoğan Somali'den Ayrıldı!
Erdoğan, ailesi, kabinenin önde gelen isimleri, iş adamları ve sanatçılarla gittiği Somali'den ayrıldı...

Başbakan Tayyip Erdoğan, ailesi, kabinenin önde gelen isimleri, iş adamları ve sanatçılarla gittiği Somali'de, bir basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, kamuoyunda son dönemde gündeme gelen "Türkiye'de açlar sefiller varken Somali'de ne işiniz var" şeklindeki eleştirilere, "Gelip bir Somali'yi gezsinler" yanıtını verdi.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Somali'deki temaslarının ardından özel uçak "ANA" ile 18.30'da Türkiye'ye hareket etti.

Erdoğan'ı Mogadişu Havalimanından Cumhurbaşkanı Şeyh Şerif Ahmed resmi törenle uğurladı. Uğurlama sırasında Somali'ye gelen Dubai Veliaht Prensi Sultan Bin Hayfa ile ayaküstü sohbet etti.

Başbakan Erdoğan ile birlikte; eşi Emine Erdoğan, oğlu Bilal Erdoğan, kızları Sümeyye Erdoğan ve Esra Albayrak, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ak Parti Genel Başkan Yardımcıları Ömer Çelik ve Nüket Hotar, Ak Parti Grup Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı,Ak Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, sanatçılar Ajda Pekkan, Sertap Erener, Muazzez Ersoy ve Nihat Doğan da Türkiye'ye hareket etti.

Öte yandan, Başbakan Erdoğan, hareketinden önce de 300 bin Somali'linin yaşam mücadelesi verdiği kampta Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan sahra hastanesinde inceleme yaptı. Erdoğan'a yol güzergahında Somalililer sevgi gösterilerinde bulundu.

"AMACIMIZ BU ÜLKEDE YAŞANANLARA DİKKAT ÇEKMEK"
Beraberindekilerle birlikte Cezire ve Howlada kamplarına yaptığı ziyaretlerin ardından Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Şerif Ahmed'le ortak bir basın toplantısı düzenleyenBaşbakan Erdoğan, ziyaretin amacının dünyanın dikkatini bu ülkede yaşananlara çekmek olduğunu belirtti.

Kamuoyunda son dönemde yaygın olarak dile getirilen "Türkiye'de açlar sefiller varken Somali'de ne işiniz var?" eleştirilerine yanıt veren Erdoğan, "Buradan ülkeme de sesleniyorum. Bazı kuru dedikodular var. Onlara tavsiye ederim. Gelip şöyle bir Somali'yi bir gezsinler bakalım" dedi.

BÜYÜKELÇİLİK KOORDİNASYONU SAĞLAYACAK
"Burada yaşananlar vicdanların, insani değerlerin, insanların test edilmesidir. İnsanların şeref ve haysiyeti için bu çağda yaşayan herkes bu testi başarıyla geçmek zorundadır" diyen Erdoğan, Somali'nin sorunlarının çözülmesi için kaynakları israf etmeden verimliliği göz önünde bulundurarak yapılacak yatırımlar için koordinasyon sağlanması çağrısında bulundu.

Somali'ye Türk büyükelçiliği açılması yönündeki girişimlerin sürdüğünü hatırlatan Erdoğan, büyükelçiliğin açılmasıyla bu koordinasyon sürecinin daha da etkin bir şekilde yürütülebileceğini ifade etti.

ÇADIR KENTLERİN YERİNE KONUT İNŞA EDİLECEK
Toplantıda Somali'de yapılması planlanan projelerden de bahseden Erdoğan 400 yataklı, kullanılmayan bir hastanenin restorasyonunun gerçekleştirileceğini, su kuyuları açılacağını, belli merkezlere jeneratörler yerleştirilerek enerji sıkıntısının minimuma indirileceğini, yolların tamir edileceğini, çöp toplama sistemi kurulacağını belirtti.

Başbakan ayrıca çadır kentlerde yaşayan TOKİ'nin Somalililer için konut ve okul inşaasına başlayacağını da sözlerine ekledi.

EL ŞEBAB DA BARIŞIN PARÇASI OLSUN
Somali'deki en önemli sıkıntının güvenlik olduğunu da ifade eden Başbakan, "El Şebab konusunda barış sağlamak da hedefimiz. Yıllardır süren düşmanlığı sona erdirmek istiyoruz" dedi.

Erdoğan El Şebab'ın da barış sürecinde yer almasını ümit ettiklerinin altını çizdi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com