Erdoğan tam padişah oldu

Erdoğan tam padişah oldu
Başbakan Erdoğan’a basını sansür etme yetkisi veren yasaya Anayasa Mahkemesi vize verdi, ilgili RTÜK yasasının iptali istemiyle CHP’nin açtığı iptal davasını reddetti.

Oy çokluğuyla alınan karara iki üyeden itiraz geldi. Karara göre olağanüstü durumlarda Başbakan istediği yayını yasaklayabilecek, basının üzerindeki sansür baskısı daha da ağırlaşacak.

Anayasa Mahkemesi her fırsatta basına ağır hakaretlerde bulunan Başbakan Erdoğan’ı memnun edecek bir karara imza attı. Mahkeme Erdoğan’a basını sansür etme yetkisi tanıyan RTÜK yasasına vize verdi, CHP’nin ilgili kanunun iptali için yaptığı başvuruyu reddetti.

6112 sayılı RTÜK Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’la Erdoğan’a basına sansür yetkisi tanındı. Buna göre Erdoğan “Savaş, terör amaçlı saldırı, doğal afet ve benzeri olağanüstü durumların ortaya çıkardığı kriz zamanlarında yayın durdurma kararı alabilecek.

İptali istenen bir diğer tartışmalı konuda RTÜK Üst Kurul üyeleriyle ilgili soruşturma izni konusu. Kanuna göre Üst Kurul üyelerinin görevleriyle bağlantılı olarak işledikleri iddia edilen suçlara ilişkin soruşturma iznini Başbakan veya Başbakan’ın görevlendireceği bir bakan verecek. Mahkeme bu hükümle ilgili olan iptal istemini de reddetti. Böylece Erdoğan’a basın ve Rtük üzerinde tam hakimiyet kurma olanağı doğdu.

Mahkeme bu kanunla ilgili iptal başvurusunu oy çokluğuyla reddetti. İki üye mahkeme kararına itiraz etti. Üyelerden Ali Osman Paksüt’ün uyarıları dikkat durumun ciddiyetini gözler önüne serdi.

Kural, hakim kararı olmaksızın, İdarenin başı olan Başbakana veya görevlendireceği bakana geçici yayın yasağı koymak suretiyle kişilerin haberleşme özgürlüğüne müdahale etmek yetkisini verdiğinden, Anayasa’nın hürriyetleri haleldar edici niteliktedir. Kuralda geçici yayın yasağının ne şekilde ortadan kalkacağı belirtilmemiştir.(MUK)

Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com