Erdoğan toplumsal kutuplaşmayı körüklüyor!

Erdoğan toplumsal kutuplaşmayı körüklüyor!
Gazeteci Engin Aysever, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın BDP'ye yönelttiği Zerdüştlük iddaisının toplumsal kutuplaşmayı arttırdığını savundu!

SansürsüzHaber-Uğur Duyan

CNN Türk'te yayınlanan Dört Bir Taraf programının konuşmacılarından Engin Aysever Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın BDP'ye yönelik yaptığı Zerdüştlük suçlamasının toplumsal kutuplaşmayı arttırdığını ve Türkiye toplumunu bir bölünmeye doğru sürüklediğini iddia etti.

Gazeteciler Altan Öymen, Nazlı Ilıcak, Engin Aysever ve Nagehan Alçı'nın hazırlayıp sundukları Dört Bir Taraf'ta bu akşamın tartışma konusu Erdoğan'ın "BDP Zerdüştür" suçlamasıydı.

ERDOĞAN TOPLUMSAL ÖTEKİLER YARATIYOR!

Gazeteci Engin Aysever, Erdoğan'ın bu açıklamasını şöyle değerlendirdi:

"Zerdüştlük ile ilgili değerlendirme çok önemlidir. Çünkü Zerdüştlük yaşayan bir din değildir. Türkiye'de benim bildiğim kadarıyla kendini Zerdüşt olarak tanımlayan bir kitle yok, varsa da biz bunu bilmiyoruz. Ama öyle bir kutuplaşma yaratılıyor ki, BDP dese ki ben de Zerdüştlerden oluşan bir partiyim, Bunu diyebilir demokrasi içerisinde buna bir engel yoktur. Önemli olan, bu anlayışın, "evet-hayır kampanyası"ndan önce Türkiye'yi dedelerin elinden kurtardık söylemiyle, ya da Hüseyin Çelik'in Kılıçdaroğlu'na Suriye ile mehzep birliğiniz var söylemiyle, aynı zihniyet haritasını vermesidir. Çünkü insanların bir dine, bir millete, bir inanca sahip olması ne üstlüktür, ne astlıktır. Ne bir dine ait olduğun için kendini değerli kılarsın, ne de değersiz olursun. Burada poplüler söylemden bakarsak bir ötekileştirme vardır."

BAŞBAKAN'IN AYRIŞTIRCI SÖYLEMİNE KARŞI BİRLEŞMELİLER!

"Bir siyasetçinin zihin haritası çok önemlidir, hangi ideolojik eksenden geldiği çok önemlidir. Eğer Zerdüştlük meselesine örneğin yetmez ama evet diyenler, örneğin liberaller, örneğin Başbakan'la geçmişte çok yakın duranlar, çok yüksek perdeden karşı durmazlarsa bu söylem Türkiye'de içselleşir. Türkiye'de bir irtica tehlikesi var mıdır, yok mudur tartışmasına girmem; ama şu Türkiye'de vardır, bir kutuplaşma ve kolerizasyon meslesi vardır ve giderek artmaktadır."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com