Erdoğan Türkiye'yi riske sokuyor!

Erdoğan Türkiye'yi riske sokuyor!
Bloomberg’de Benjamin Harvey, Recep Tayyip Erdoğan'ı çileden çıkartacak bir yazı kaleme aldı.

Bloomberg'te yayımlanan bir makalede Başbakan Erdoğan'ın faiz politikası eleştirildi. Bloomberg’de Benjamin Harvey’nin bugün yayınladığı makalede Başbakan Erdoğan’ın sıfır faiz politikasının Türkiye para politikasının riske soktuğuna yer verdi.

FAİZ LOBİSİ BASKI YAPIYOR
Makalede, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın faiz lobisinin Türkiye’de faizlerin arttırılması yönünde baskı yaptığı ve daha yüksek geri dönüş almak istedikleri yorumlarına da yer verildi.

TÜRKLER PARAYI ÇALIŞARAK KAZANMALI
Erdoğan’ın enflasyon sonrasında faiz oranlarının sıfıra yakın olması gerektiği görüşü ve Mayıs ayında Tuskon’da yaptığı açıklamalar da yer buldu. Erdoğan Türklerin parayı çalışarak kazanması gerektiği faizden kazanılmaması gerektiği açıklamaları dikkat çekti. Makalede Çağlayan’ın Temmuz ayında Anadolu Ajansı’na verdiği demeçte Türkiye’nin kanının emilmek istendiği yorumları da yer buldu.

TÜRKLERİN TİPİK POLİTİKASININ ÜRÜNÜ
Renaissance Capital ekonomisti Mert Yılmaz konuya dair yaptığı değerlendirmede, bunun Türklerin tipik politikasının ürünü olduğunu belirtti. Yılmaz sürecin ortada var olmayan bir düşman yaratılarak bu düşmanı var kılma çabası olduğuna değindi. Makalede Ziraat Bankası Yönetim Kurulu üyesi Muharrem Karslı’nın 22 Eylül’de yaptığı açıklamalar da yer buldu. Karslı o ödemde lobinin gücünü kullanarak kredi notunun düşük olması yönünde baskı yapıldığını dile getirmişti.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın Ağustos ayında borç verme faizlerini 50 baz puan indirmesi RBS ve Societe General analistleri tarafında riskli olarak yorumlandı ve enflasyonun tehlike oluşturacağı bu nedenle de cari açık tarafında yüzde 10’luk bir genişleme olacağı yorumları yer aldı.

BASÇI ALİ BABACAN'IN OKUL ARKADAŞI
Başçı’nın hükümetin etkisi altında olduğu belirtilirken TCMB eksi başkanı ve BNP Paribas Türkiye Bölümü yöneticisi Yavuz Canevi’nin Ağustos ayında yaptığı mülakata yer verildi. Mülakata Canevi, Başçı’nın 45 yaşında başkanlığa getirildiği ve Erdoğan tarafından belirlendiği aynı zamanda da Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın da okul arkadaşı olduğu açıklamalarına dikkat çekildi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com