Erdoğan ve AKP Artık Rol Model Değil!

Erdoğan ve AKP Artık Rol Model Değil!
17 Aralık ve Rüşvet Operasyonu sadece Türkiye'de değil Arap Dünyası'nda da ilgiyle takip ediliyor. Arap basınında çıkan ortak kanı ise şu; Erdoğan Hükümeti artık İslam dünyasında ve Arap dünyasındaki parıltısını kaybetti.

17 Aralık Operasyonu ve ülkede siyaseti yakından takip eden Arap basını Türkiye'de hukluksuzluğun, ekonominin kötüye gidişatından ve basına uygulanan inanılmaz baskıdan sonra AKP ve Erdoğan Hükümetinin İslam dünyasında rol model olamayacaklarını ifade ediyorlar.

İşte o haberin ayrıntıları;Arap uzmanlar, Başbakan Tayyip Erdoğan ve hükümetinin Arap dünyasındaki eski parlak imajını kaybettiğini düşünüyor. Uzmanlar, Erdoğan ve AK Parti tecrübesinin Arap-İslam halkı için ilk başta ümit oluşturduğunu; ancak bunun daha sonra sekteye uğradığını ifade ediyor.

Ortadoğu uzmanı olan ve aynı zamanda Londra’da yayımlanan El Hayat Gazetesi’nde yazan Abdulvehhab Bedirhan, hükümetin Ortadoğu’da izlediği politikaların yanı sıra iç politikada da karanlık yönlerinin ortaya çıkması üzerine Arap âlemindeki eski önemini yitirdiğini kaydediyor.Kuveyt’te yayımlanan El Nahar Gazetesi Editörü Nadia Sheki ise Başbakan Erdoğan’ın yolsuzluk ve rüşvet iddialarının üzerine gerçek manada gitmediğini düşünüyor. Londra’da öğretim görevlisi olan Dr. Sait Shehata da, son gelişmelerin ardından Arapların Türkiye örneğinden “hızla soğumaya başladığını” savunuyor.

Cihan Haber Ajansı, 17 Aralık’ta başlayan yolsuzluk soruşturmasının Arap dünyasındaki yansımalarını öğrenmek için bölge uzmanlarının görüşlerine başvurdu. El Hayat yazarı Bedirhan, AKP' nin şu anda bir değişim sürecinden geçtiğini ifade etti. İktidar partisinde olumsuz bir gidişatın hâkim olduğunu söyleyen Bedirhan, Ortadoğu’da daha önce “İslam lideri” olarak görülen Erdoğan’a ve Türkiye’ye karşı Arapların bakış açılarında köklü değişiklikler meydana geldiğini kaydetti.

Arap dünyasının İslam ile demokrasinin bir arada yaşayabileceği tezinin gerçekliğini ölçmek için bir beklenti içerisinde olduğunu söyleyen Bedirhan, “AKP , Türkiye’deki siyasal İslam’ın temsilcisi olarak ortaya çıktığında buna uygun bir zemin vardı. Yönetimde ve ekonomide belli başarılar elde etti. Bundan dolayı AKP modeli belli oranda dikkatleri üzerine çekti. Arap dünyasında zeminin değişmesinden sonra, AKP ’nin dış politikası ve iç yönetimdeki başarısızlıklarının ortaya çıkması üzerine Türkiye’ye ve Erdoğan’a bakış açısı da değişmiş oldu.” diye konuştu.   

RÜŞVET İDDİALARININ ÜZERİNE GİDİLMİYOR

Nadia Sheki ise Başbakan Erdoğan’ın Türkiye’yi derinden sarsan yolsuzluk ve rüşvet iddialarının üzerine gerçek manada gitmediğini söyledi. Sheki, Erdoğan’ın Arap camiasında, Türk halkına söz verdiği gibi adalet ve kalkınmanın sağlanması yönündeki söylemlerin aksine, yolsuzluğa bulaşmış birisi olarak değerlendirildiğini ifade etti.

AKPli bazı milletvekillerinin ve Başbakan’ın oğlunun adının karıştığı yolsuzluk ve rüşvet iddialarının, Arap camiasında çok yakından takip edildiğini belirten Nadi Sheki, AK Parti’nin yönetime ilk geldiği yılların aksine son dönemlerde kötü gidişata girdiğini söyledi. İlk dört yıllık süreçte AK Parti’nin Arap dünyasıyla çok iyi ilişkiler kurduğuna vurgu yapan Nadia Sheki, ilk yıllardaki bu baharın Türkiye’nin izlediği Ortadoğu politikalarıyla tam tersine döndüğünü savundu.

Ortadoğu siyaseti uzmanı olan Dr. Sait Shehata ise Başbakan Erdoğan ve AK Parti tecrübesinin Arap ve İslam halkı için ilk başta bir ümit oluşturduğunu; ancak daha sonra bunun sekteye uğradığını ifade etti. Türkiye’nin Mısır ve Suriye problemlerinde olduğu gibi Arap dünyasının işlerine iyice karışmasının diğer bölgesel güçlere de rahatsızlık verdiğini aktaran Shehata, son gelişmelerin ardından Arapların Türkiye örneğinden “hızla soğumaya başladığını” savundu.(MCE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com