Erdoğan ve AKP ile Avrupa Birliği hayal!

Erdoğan ve AKP ile Avrupa Birliği hayal!
Erdoğan ve AKP ile Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girmesi zor
Hollanda'dan Türkiye'ye gelen heyet Türkiye'nin demokrasi ve insan hakları meselelerine parmak bastı.
 
Hollanda'dan Türkiye'ye bir takım incelemelerde bulunmak için gelen 7 milletvekili Ankara, Gaziantep, Diyarbakır ve İstanbul'da temaslarda bulundu. Heyetin gündeminde Gezi Parkı olaylarında ölen vatandaşlar, polisin aşırı güç kullanması, tutuklu gazeteciler ve Alevi sorunu vardı.
 
Hollandalı parlamenterler, protestoların şiddetle bastırılması konusunda "bağımsız ve kapsamlı araştırma" yapılması gerektiğini vurgulayarak Türkiye'nin insan hakları sorunlarına dikkatleri çektiler. Türkiye ve Rusya'nın AHİM'den en fazla ceza alan ülkeler olduğunu belirten parlamenterler "demokrasi, adalet ve hukuk devleti" konularında Türkiye'nin ciddi eksiklikleri olduğunu belirttiler.
 
7 milletvekilden biri olan Pieter Omtzigt Türkiye için kritik mesajlar vedi. Hollanda Parlamentosu'nun "bağımsız araştırma" konusunda Türkiye'ye baskı yapılması kararı aldığını hatırlatan Omtzigt "Bakan Egemen Bağış böyle bir araştırmanın yapılacağını söyledi. Sonucunu merakla bekliyoruz" diye konuştu.
 
CDA olarak, bu araştırma sonuçlanmadan Türkiye ile AB üyelik görüşmelerine başlanmaması gerektiğini savunduklarını söyleyen Omtzigt, "Bunun için meclis çoğunluğu sağlanamadı. Ama parlamentonun tamamı bağımsız bir araştırmadan yana" dedi.
 
Pieter Omtzigt, ziyaretin temelini oluşturan AB'ye üyelikle konusunda da, "Şu an için Türkiye kesinlikle buna hazır değil" görüşünü dile getirdi. Hollandalı parlamenter Türkiye'deki tutuklu gazetecilerin çokluğuna dikkat çekti.
 
Omtzigt Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile de biraraya geldiği, bu görüşmede Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Ahmet Akgündüz'ün, Alevilere yönelik sözlerine ilişkin tepkilerini ilettiği öğrenildi.
 
Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Ahmet Akgündüz Aleviler için  "Alevilerle evlenilmez, kestiği yenmez" şeklinde bir açıklama yapmıştı. (BCE)
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com