Erdoğan ve AKP'nin sonbaharı!

Erdoğan ve AKP'nin sonbaharı!
İran'dan çarpıcı, Erdoğan ve AKP analizi!
İran'da yayınlanan Tehran Times gazetesi Türkiye'deki Gezi olaylarını mercek altına aldı.  Ali Kalirad imzasıyla çıkan haberde çarpıcı ifadelere yer verildi. Gezi parkı direnişi için  "Yönetiminin gittikçe otoriterleştiğini düşündükleri Erdoğan'ı protesto etmek için sokaklara döküldü." denildi.
 
Haberde "Şimdiyse, aynı coğrafi bölgedeki vatandaşlar, yönetiminin gittikçe otoriterleştiğini düşündükleri Erdoğan'ı protesto etmek için sokaklara döküldü.
 
İstanbul'un Taksim Meydanı'ndaki gösteriler dünyanın dikkatini üzerine çekti; Türk siyasi çevrelerindeki çoğu kişi bu duruma Türkiye'nin baharı ama AKP'nin sonbaharı diyor. Ama Türkiye'deki sosyal gerginliğin tek sebebi bu değil.  
 
Türk toplumu Erdoğan'ın ve AKP'deki partililerin uyguladığı politikalar sebebiyle fazlasıyla kutuplaştı. Hükümetin yurt içindeki ve yurt dışındaki meseleleri, özellikle de Suriye krizini otoriter bir biçimde ele alması, iktidar partisine yüksek ölçüde hınç bilenmesine sebep oldu. Erdoğan kendini Müslüman bir lider olarak tanımlasa da, dini azınlıklar tarafından haklarına saygı göstermediği yönünde eleştiriliyor. Sözgelimi Aleviler, gösterilerde memnuniyetsizliklerini ifade eden büyük gruplardan biriydi.
 
Türkiye siyaset tarihinde bir fenomen haline gelen AKP, bugün büyük bir görevle karşı karşıya ve tabanın desteğini sürdürmesi için liderlerinden otoriter tavırlarını yumuşatmaları bekleniyor. Yoksa AKP'nin sonbaharı devam edecek ve bu durum, Türkiye Cumhuriyeti'nin demokratikleşme sürecine zarar verecek." ifadeleri yer aldı. (BCE)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com