Erdoğan Yargı'yı da tekeline aldı!

Erdoğan Yargı'yı da tekeline aldı!
İddiaya göre, Meclis'te yapılacak düzenlemeyle üst düzey devlet görevlilerinin "ifadeye çağrılması" Başbakan'ın iznine bağlı olacak.

MİT'in üst düzey yöneticilerinin özel yetkili savcı tarafından "şüpheli" sıfatıyla ifadeye çağrılmasının ardından Erdoğan'ın işini kolaylaşrıracak bir uygulama daha gündemde! Bundan böyle Meclis'te yapılacak düzenlemeyle üst düzey devlet görevlilerinin "ifadeye çağrılması" Başbakan'ın iznine bağlı olacak.

Hürriyet yazarı Taha Akyol, yapılacak düzenleme öncesi Adalet Bakanı Sadullah Ergin'le görüştü, işte detaylar:

Adalet Bakanı Sadullah Ergin'le konuşuyorum, "Sadece MİT görevlileri için özel düzenleme yapmak doğru olmaz" diyor.

Peki nasıl bir düzenleme yapılacak?

Bakan'ın cevabı:
"SADECE MİT ELEMANLARI DEĞİL"


"Kritik devlet görevlerini yapan çok üst düzey kamu görevlileri hakkında soruşturma açılması, başbakanın yazılı iznine tabi olmalıdır. Sadece MİT Müsteşarı ve elemanları değil..."

Bakan bunun için CMK 250. ve 251. maddelerinde değişiklik yapılmasını öngörüyor.

ASKERİ GÖREVLİLER DE DAHİL
Askeri görevler dahil mi?

"Evet, asker ya da sivil."

Peki, genel bir 'üst düzey kritik görev' tanımı mı, yoksa MİT Müsteşarı, Genelkurmay Başkanı, Başbakanlık Müsteşarı, Kuvvet Komutanları, Emniyet Genel Müdürü gibi görev adlarını zikrederek mi?

"Konu Meclis Komisyonu'nda müzakere edilecek. Erken bir beyanı siyasi etiğe uygun bulmam. Ancak genel tanım getirilirse bu, uygulamada karışıklığa yol açabilir. Şahsen, görevlerin CMK'da makamların isimleriyle açıkça zikredilmesini doğru bulurum."

Önümüzdeki çarşamba günü TBMM Adalet Komisyonu'nda bu yönde girişimler olacak.

Nasıl olacak? Madem CMK'da böyle genel bir düzenleme yapılacak, niye MİT Müsteşarı için özel bir düzenleme teklifi yapıldı?

"İvedilik düşüncesiyle yapıldı. Aslında MİT kanununda, Başbakan'dan izin alınması şartı var, yeniden yazmak malumun ilanı olur. CMK'daki düzenleme farklı olduğundan özel kanun, genel kanun tartışması da çıktı. Çözüm, CMK'da değişiklik yapılmasıdır."

Nasıl olacak bu?

Bakan Ergin yargıyı hızlandırmak için Meclis'e 90 maddelik bir torba yasa sunulduğunu hatırlattı. Çarşamba günü Komisyon'da görüşülecek...

"CHP ve BDP'nin de teklifleri var. Çarşamba günü Komisyon'da CMK'da bahsettiğim yönde değişiklik yapılması için teklifler sunulur. Her partiden üyelerin katılacağı bir alt komisyon kurulur, Yargıtay'dan uzman yargıçlar da katılır. Alt komisyonda CMK 250. ve 251. maddelerde nasıl değişiklik yapılacağı teknik olarak tespit edilir..."

Ve oradan Meclis'e gelir, yasalaşır. Öngörülen süreç böyle.

BAŞBUĞ VE ERGENEKON
CMK 250. ve 251. maddelerde böyle bir değişiklik yapılırsa, elbette yürütülmekte olan Ergenekon davasındaki eski kuvvet komutanları ve eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ için Başbakanlık'tan izin alınması gerekecektir.

Haklarındaki suçlamaların hukuki ve siyasi ağırlığına göre Başbakan izin verir veya vermez.
İyi de siyasi makam olan Başbakanlığa bu yetkiyi vermek doğru mu?

BAŞBAKAN, NEYE GÖRE?

Adalet Bakanlığı'nın 301. maddeyle ilgili uygulamasında olduğu gibi, Başbakanlık'ta da hukukçular gerekçeli rapor yazacaklar, başbakan suç konusu eylemlerin hukuki ve siyasi ağırlığına göre izin verecek veya vermeyecektir.

Sadullah Ergin şunu da vurguladı:

"Başbakan'ın bütün kararları yargı denetimine tabidir. Soruşturma için izin verdiğinde ilgili kişi ya da izin vermediğinde ilgili savcı idari yargıya itiraz edebilir. Başbakan da gerekçelerini açıklar, kamuoyu da gerekçeleri öğrenir."
(SYE)

Hürriyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com