Erdoğan yüzmeyi mi öğrendi?

Erdoğan yüzmeyi mi öğrendi?
Daha önce 28 Şubat Davası için 'Gidebileceği yere kadar gitsin' derken bir süre sonra “Bu dalgalarda ülke boğulur” diyen Başbakan Erdoğan, dünkü konuşmasında da “Gazetecilerin katkısı yok muydu? Bunlar neden yargılanmıyor ben merak ediyorum” sözleriyle do

SANSURSUZHABER.COM | ANALİZ

Başbakan Erdoğan bazen öyle şaşırtıcı açıklamalar yapıyor ki biz tarama yaparken mesleğimiz gereği dert etmesek de muhtemeldir ki arşivler utanıyordur!..

Tarih, 9 Mayıs 2012. 28 Şubat soruşturması için daha önce 'Gidebileceği yere kadar gitsin' diyen Başbakan Erdoğan İtalya seyahati dönüşünde Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilere 28 Şubat’ın 4. dalgasını değerlendiriyor:

“Böyle bir dalga, iki dalga, üç dalga falan, bunlar toplumun huzurunu kaçırıyor. Bundan bizler de ciddi manada rahatsızız. Yani atılması gereken adımlar atılır, biter, geçer. Ama bu dalgalar böyle arka arkaya geldikçe o dalgalarda kusura bakmasınlar ülke boğulur. Bu kadar bu iş bence uzatılmamalıdır”

Hemen günümüze dönecek olursak;

Tarih, 12 Eylül 2013. O zaman dalga ve boğulma korkusunu işin ucunun kendisine ya da çevresine uzanıyor olabileceğine bağladığımız Başbakan Erdoğan bugün gazetecileri doğrudan hedef gösteriyor. Sıkça kullandığı, kendi tabiriyle ifade edecek olursak; ‘savcılar, hakimler göreve’ diyor. İşte Erdoğan’ın konuyla ilgili dün sarf ettiği sözleri:

"28 Şubat’ta sermayenin, bazı gazetecilerin katkısı yok muydu? Bunlar neden yargılanmıyor ben merak ediyorum.”

Pek haber kaçırma alışkanlığı olmayan Hürriyet’in internet sitesi bu sözleri görmezden, duymazdan geliyor.

AKP hükümetinin medyaya karşı aşina olduğumuz bu tavrını, yaklaşan seçimler öncesi ‘aba altından sopa göstermek’ olarak yorumlamak yerinde bir tespit olacaktır.

Aksi halde akla şu soru geliyor. 28 Şubat’ın derinlerine inilmesinden açıkça rahatsız olup, ‘ülke boğulur’ diyen Erdoğan acaba yüzmeyi mi öğrendi de yeni dalgalar için medyayı hedef gösteriyor?Diğer yandan, CHP İzmir Milletvekili ve PM Üyesi Dr. Aytun Çıray yerinde bir zamanlamayla meclise soru önergesi vererek Başbakan’a medyaya müdahalelerini sordu.

Dr. Çıray soru önergesinde, Başbakan’ın 11 yıl boyunca iktidarını sürekli kılacak mekanizmaların en önemlisini oluşturma gayesiyle “Yeni Medya Düzeni” kurma gayreti içinde olduğunu dile getiriyor.

Önergesine “Yeni Medya Düzeni” ile Türk milletinin haber alma özgürlüğünün adeta yok edildiğini ifade ederek başlayan Dr. Çıray, devamında; “Unutulmamalıdır ki, haber alma özgürlüğü olmayan bir ülkede seçimlerin meşruiyeti bile tartışılır. Bu iktidar seçimlerde durdurulmazsa eğer, zorbalık ve taassubun sadece kamusal alanları değil, mahremiyetimizin en dokunulmaz köşelerini istila ve işgal ettiğini görürüz” diyor.

CHP İzmir Mv. Dr. Aytun Çıray  Anayasa’nın 98. ve içtüzüğün 96. Maddesi gereği verdiği soru önergesinde Başbakan’dan şu sorularına cevap vermesini istiyor:

1) "28 Şubat’ta sermayenin, bazı gazetecilerin katkısı yok muydu? Bunlar neden yargılanmıyor ben merak ediyorum.” diyerek kimleri kastettiniz? Bu beyanınızla yargıya müdahale etmiş olmuyor musunuz?
 
2) Bu Mc Carthy üslûbu ile seçimler öncesi kimleri tehdit ediyorsunuz?
 
3) Yalanlamadığınız haberlere göre son olarak Yılmaz Özdil, M. Yakup Yılmaz ve Ertuğrul Özkök’ün de işten atılmalarını istemişsiniz, bu doğru mu?
 
4) Sizin şu veya bu şekilde hedef göstermeniz yüzünden iktidarınız döneminde medya mesleklerini yürütemez hale getirilen ve şu ya da bu şekilde işinden edilen toplam gazeteci sayısı kaçtır?   
 
5) Darbeler sadece silahla mı olur, yoksa medyaya ve adalet kurumlarına yönelik doğrudan ve dolaylı müdahaleler de darbe aracı olarak kullanılabilir mi? (KKO)

SANSURSUZHABER.COM | ANALİZ

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com