Erdoğan'a Bir 'Kabataş' Şoku da RTÜK'ten

Erdoğan'a Bir 'Kabataş' Şoku da RTÜK'ten
RTÜK Üyesi Ali Öztunç Kabataş olaylarının televizyonlarda gösterilmesinin kamusal bir yayıncılık anlayışının sonucu olarak "Özel hayatın gizliliği ile ilgili olarak kişilerin ortak yaşam alanı ve özel hayat alanı arasında bir ayrıma gidilmektedir." dedi.

RTÜK Üyesi Ali Öztunç, Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarıyla Kabataş görüntülerinin kamu yararının konusu haline geldiğini vurgulayarak, “Özel hayatın gizliliği ile ilgili olarak kişilerin ortak yaşam alanı ve özel hayat alanı arasında bir ayrıma gidilmektedir. RTÜK uygulamaları da bu yöndedir. Kabataş görüntüleri ile ilgili olarak Üst Kurul gündemine gelen herhangi bir ihlal raporu yoktur. Kabataş görüntülerin yayınlanması kamusal habercilik anlayışının bir gereğidir dedi.

“Gezi Parkı olayları sırasında Kabataş’ta Z.D. isimli bir kadın vatandaşa yönelik şiddet iddiaları uzun bir süredir kamuoyunu meşgul ederken, Taksim Gezi Parkı protestoları nedeniyle birçok iddia da ortaya atılmış, bu iddialar siyasi partilerin mitinglerinde siyasi bir söylem malzemesi haline gelmiş ve gazetecilik mesleği de bu tartışmalar çerçevesinde ciddi saldırılara uğramıştı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun da Gezi Parkı olayları sırasında Kabataş’ta yaşananlara yönelik güvenlik kamera görüntülerinin yayınlanmasını değerlendirirken, “Özel hayatın gizliliği ilkesinden hareketle kişinin bilgisi olmadan çekilmiş olan bir görüntünün eğer bir kamusal fayda yoksa yayınlanmaması gerekiyordu” dedi.(mce)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com