Erdoğan'a "çark" yanıtı

Erdoğan'a "çark" yanıtı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “CHP Genel Başkanı çarkta ülke sınırlarını aştı, dünya çapında bir fenomen oldu” sözlerine, “Dün demokrat, bir önceki gün Milli Görüşçü, bir sonraki gün milliyetçi olan Tayyip Erdoğa
CHP’li Oran yaptığı yazılı açıklamada Başbakan’ın, Sosyalist Enternasyonal bildirisi ve Kılıçdaroğlu’na yönelik eleştirilerine yanıt verdi. Sosyalist Enternasyonal Genel Kurulu’nda üye ülkelerin önerileri üzerine üç adet bildiri yayınlandığını, bu bildirilerde ekonomi, demokrasi ve uluslararası ilişkiler konularının ele alındığını ifade eden Oran, “AKP ‘at pazarlığı’ yaptığı Bush’tan çok şey öğrenmiş gözükmektedir. Bush dili ve edebiyatı ile savaş propagandası yapan AKP sorunu Washington nasıl anlarsa öyle anlamaktadır” dedi. Oran, şöyle dedi:
 
“CHP ŞUNCU BUNCU DEĞİL, TÜRKİYECİDİR, CUMHURİYETÇİDİR”
 
“AKP sözcüleri CHP’yi ‘Esadçı’ ilan etmekte hatta ‘mezhep birliği’ gibi lafları dillerine dolayacak kadar alçalmaktadır. CHP şuncu buncu değil, Türkiyecidir, Cumhuriyetçidir. CHP Türkiye’nin ve bölgenin menfaatlerini her şeyin üstünde görür. Açıkça ilan ediyoruz, bölgede daha fazla insanın evsiz kalmasına, yurdundan göçmesine veya ölmesine neden olacak bir savaşa biz karşıyız. Biz tarih boyunca savaş taciri de, bezirganı da olmadık. AKP gibi bölgedeki komşularımıza savaş açmak için bahane aramadık. Irak’ta, Suriye’de savaş açmak için zemin yoklamadık. Biz dünde savaşa karşıydık, bugün de savaşa karşıyız. AKP dün de savaş istiyordu, bugün de savaşın şehvetiyle yanıyor.”
 
Sosyalist Enternasyonal’in “Barış, İstikrar ve Eşgüdüm: Çok taraflılığı Korumak” başlıklı bildirisinde yer alan Kürt Sorunu Çalışma Grubu başlıklı bölüm açısından CHP’nin çekinceleriyle itirazlarını Genel Kurula, Sosyalist Enternasyonal Başkanı ve Genel Sekreterine ilettiğine dikkat çeken Oran, şunları söyledi:
 
“29 Ağustos günü yapılan Konsey toplantısında sadece konu hakkında bir komisyon kurulması tavsiye kararı alınmıştır.
 
Metin bu haliyle, son dakikada ve son anda bildirgeye eklenmek üzere sunulmuş, Genel Başkan Yardımcımız Sayın O. Faruk Loğoğlu esas ve usul açısından itirazlarını güçlü bir şekilde Genel Kurul’a ve Başkan Papandreou’ya CHP adına iletmiş ayrıca sözlü olarak ifade edilen self determinasyon ibaresi de şiddetle reddedilerek, metne eklenmesi engellenmiştir.
 
İstanbul Milletvekili Sayın Osman Korutürk de divanda Başkan Papandreou’yu bir kere daha uyarmıştır.
 
Genel Kurul sürerken CHP heyeti tarafından bu bölümün reddedildiği ve bu bölüme katılmadığımız yetkili organlara bildirmiştir.
 
Bildirgenin son hali elektronik posta ile 2 gün sonra yollanmış, bunun üzerine Sayın Genel Başkanımız tarafından Başkan George Papandreou’ya bir mektup yazılarak, metnin bu bölümüne katılmadığımız ve çekincemiz olduğu kendisine bir kez daha yazılı olarak bildirilmiştir.
 
Genel Sekreter Luis Ayala daha sonra metnin usul ve esas açısından aldığı halin kendisi için üzüntü sebebi olduğunu bildirmiştir.“
 
“AKP BOYUNDAN BÜYÜK LAFLAR ETMİŞ”
 
“AKP boyundan büyük laflar etmiş, haddi olmayan açıklamalarda bulunmuştur” ifadesini kullanan Oran, “CHP’nin üniter yapı, bağımsızlık ve milli bütünlüğümüz konusunda AKP’den alacağı hiçbir ders yoktur. CHP otel lobilerinde ahkam keserek kurulmuş, okyanus ötesinden aldığı destekle büyümüş bir parti değildir. Kimse kendisiyle karıştırmasın” dedi.
 
“Başbakan hesap soracaksa kendi partisinden hesap sormalıdır” diyen Oran, şöyle dedi:
 
“Dün demokrat, bir önceki gün Milli Görüşçü, bir sonraki gün milliyetçi olan Tayyip Erdoğan gömlek değiştirir gibi söylem değiştirir ancak gerçek yüzünü değiştiremez. Bilsin ki, hesap verecek olan, şehitlerimizin daha cenazeleri kaldırılmadan zorunlu askerlik kaldırılsın diyen AKP milletvekilidir. Hesap verecek olan, Oslo’da PKK ile görüşme emri veren AKP’nin Genel Başkanıdır.Hesap verecek olan, askerimizin başına çuval geçirenlerle at pazarlığı yapanlar, savaş uçağımızı kimin düşürdüğünü bile daha hala açıklayamayacak kadar basiretsiz olanlardır.” (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com