Erdoğan'a dost kazığı

Erdoğan'a dost kazığı
Çukurova Grubu’nun Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından el konulan TV kanalı Sky Türk 360 ve Akşam gazetesi Cengiz İnşaat’a Temmuz ayında satışı kesinleşmişti ancak beklenmeyen bir gelişme yaşandı.

SANSURSUZHABER.COM | ÖZEL

SansürsüzHaber’in edindiği bilgiye göre AKP hükümetinin destek verdiği ve Başbakan Erdoğan’ın çok güvendiği işadamı Mehmet Cengiz’in şirketi Cengiz İnşaat'ın da arasında olduğu Kolin-Limak-Cengiz ortaklığı, SkyTürk 360 ve Akşam Gazetesini almaktan son anda vazgeçti.
 
AKŞAM VE SKY TÜRK TMSF’NİN ELİNDE KALDI

Çukurova Grubu'nun borçlarına karşı TMSF’nin el koyduğu SkyTürk ve Akşam Gazetesini almak için anlaşan Mehmet Cengiz medya patronu olmaktan vazgeçti. Başbakan Erdoğan’ın desteklediği ve güvendiği Mehmet Cengiz’e tepkisinin nasıl olacağı merak konusu. Türk medyasında yeni bir yandaş grup oluştu diye düşünülürken ortaklığın alımdan vazgeçmesi üzerine yandaş medya darbe aldı.

BEDAVA ALDI 300 MİLYON LİRAYA SATTI
 
Çukurova Grubu döneminde çok zarar eden Akşam ve SkyTürk’te çalışanlarının maşı ödenmiyordu. Medya organlarının genelde zarar ettiği gözlenirken, Mehmet Cengiz’in büyük kar marjı olmayan ihalelere de katılmadığı dikkat çekti.  Eti Alüminyum'u 2005'te 305 milyon dolara satın alan şirkete devlet tarafından Oymapınar Hidroelektrik Santrali bedelsiz olarak verilmişti. Bedelsiz olarak aldığı hidroelektrik santralinden sağlanan elektriğin yüzde 50’sini devlete satarak Cengiz İnşaat, beş yılda 300 milyon dolar gelir sağladı. Böylece devlet tarafından bedavaya verilen Oymapınar'ın geliriyle Eti Alüminyum'a ödediği 305 milyon doları karşıladı.
 
Türkiye’de AKP dönemi ile son 10 yılda büyük bir büyüme gerçekleştiren şirket yaklaşık 7 yıl öncesine kadar Cengiz Kardeşler İnşaat olarak biliniyordu. En son olarak Haliç Yat Limanı ve Çevresi İhalesi’nde teklif veren şirket, aynı zamanda 3. Havalimanı ihalesini kazanan ortakların arasında yer aldı. Ortaklık olarak bu güne kadar Boğaziçi Elektrik, Akdeniz Elektrik, Uludağ Elektrik, Edaş ve Çamlıbel Elektrik bölgelerini kazanan grubun içinde bulunuyor. (UGO)

SANSURSUZHABER.COM | ÖZEL

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com