Erdoğan'a 'gaz' sorusu

Erdoğan'a 'gaz' sorusu
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, "Biber gazı" ve "Göz yaşartıcı gaz" konusunda, Başbakan Erdoğan tarafında yanıtlanması istemiyle, TBMM'ye bir soru önergesi sundu.
Oran'ın Başbakan Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde biber gazının etkileri ve sonrasında yaşanan uygulamalardan örnek verilirken, Erdoğan'ın biber gazı kullanımını yasaklayıp yasaklamayacağı soruluyor. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oran'ın soru önergesi şöyle:
 
"ABD'nin California Üniversitesi'nde, 18 Kasım 2011'da üniversite ücretlerine karşı sivil itaatsizlik eylemi yapan öğrencilere kısa mesafeden biber gazı sıkan polis John Pike, görevinden alınırken üniversite, 21 polis şiddeti kurbanıyla anlaşma yoluna gitti. Üniversite, öğrencilere kişi başı 30 bin dolar tazminat öderken, avukatlarına da 250 bin dolarlık masrafları ödemeyi kabul etti. 
 
Bu bağlamda;
 
1. Tıbben de insan sağlığına zararlı olduğu ortaya çıkan ve Türkiye'de de çok sayıda ölümü tetiklemiş olan biber gazı ve göz yaşartıcı gazların kullanımının yasaklanması için talimat verecek misiniz?
 
2. Türkiye'deki üniversitelerde de biber gazının kullanımının yasaklanması için gerekli girişimlerde bulunacak mısınız?
 
3. Hükümetinizin tartışmalı birçok konuda kendisine rol model olarak gördüğü ABD'de yaşama geçirilen bu tazminat formülünün Türkiye'de de uygulanması için herhangi bir planınız var mı?
 
4. California Üniversitesinden söz konusu olay için yapılan "O gün öğrencilerimize adaletsiz davrandık ve verilen karşılığın bir kısmı uygunsuzdu. Daha da önemlisi bir kurumun kamuoyunda öğrencilerine karşı böyle davranmayacağını kabul etmesinin zamanı geldi. Hatalıydık ve gelişme gösteriyoruz" ifadesindeki özeleştiri anlayışının Türkiye'deki üniversiteler, YÖK ve hükümetiniz tarafından uygulanma olanağı var mıdır?
 
5. 12 Eylül 1980 askeri darbe sonrasında kurulan ve 28 Şubat 1997 tarihi öncesinde sizin de eleştirdiğiniz YÖK'ün bugün artık kapatılması yönünde bir planlamanız var mı?"  (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com