Erdoğan'a Kosova'da Büyük İlgi!

Erdoğan'a Kosova'da Büyük İlgi!
Erdoğan, fahri doktora aldığı Priştine Üniversitesi'nde Kosova kökenli M.Akif Ersoy'un şiirini okudu..

Başbakan, Kosova’da dün cami, Türk evi ve hastane açtı, doktora ve madalya aldı, halka Türkçe konuştu: Bu ilk devamında çok daha farklı girişimler olacak

Başbakan Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Kosova’da, Türk İşbirliği ve Kalkında İdaresi Başkanlığı (TİKA) tarafından restore edilen Fatih Sultan Mehmet’in 1461’de yaptırdığı Fatih Camii’ni yeniden hizmete açtı. Erdoğan, Fatih Cami’ne yürüyerek gelirken sevgi gösterileriyle karşılandı. Açılış töreni, Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başladı. Duaların ardından Kosova Başbakanı Haşim Taçi, “Kosova ve Türk halkları arasındaki dostluk daim olacaktır. Bizler de hoşgörülü, karşılıklı sevgi ve saygıya dayalı, demokrasi ve ilerleme yolunda bir Kosava’yı inşa etmeye devam edeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne bu yöndeki katkıları için teşekkür ediyoruz” dedi.

Fahri doktor oldu

Kosova’da yakın ilgiyle karşılanan Erdoğan’a Priştine Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi. Törende Mehmet Akif Ersoy’un Kosova kökenli olduğunu hatırlatan Erdoğan, Türk Milli Marşı’nın şairi Ersoy’un yaklaşık 100 yıl önce Kosova’nın sıkıntılarını anlattığı bir şiirini okudu. Erdoğan, şunları söyledi: “Kosova ile Türkiye’nin kardeşliği hasbelkader bir kardeşlik değil, ortak tarihe, ortak kültüre, ortak değerlere dayanan bir kardeşliktir. Kosova acıyı tattığında, aynı şiddette biz de yüreğimizde acı hissettik. Kosova hüzünlendiğinde biz de hüzünlendik. Kosova sevindiğinde sevindik, Kosova coştuğunda biz de coştuk. 21. yüzyılın dünyasında artık sembollerin çatışmasına yer olamaz. 21. yüzyılın dünyasında artık inançların husumetine yer olamaz. İnsanlığın kadim tarihi, semboller savaşının geride bıraktığı enkazla doludur.”

Sultan Murat’a saygı

Başbakan Erdoğan, Kosova’da Sultan Murat Hüdavendigar Türbesi Selamlık Binası Kültür ve Tanıtım Evi’ni açtı. Osmanlı Devleti’nin üçüncü sultanı, Sultan Murat Hüdavendigar’ın aziz hatırası önünde bulunduklarına dikkati çeken Erdoğan, “Kendisini hürmetle, minnetle ve rahmetle anıyorum. Kosova Meydan Savaşı, tarihi hafızalarda, düşmanlığın başladığı değil, kardeşliğin doğduğu mekan olarak yer etti. Bugün tarihi hafızamızda savaş değil, kin değil, intikam değil, kardeşlik ve dayanışma var, kucaklaşma var. Biz bu türbeyi, Balkan halklarıyla, Kosova’yla Türkiye arasında bir kardeşlik nişanesi olarak görüyor, öyle değerlendiriyoruz. Bu türbeyi, bölgemiz için değil tüm dünya için, barış için bir simge olarak görmek istiyoruz.”

Erdoğan’a, Kosova ziyaretinin son gününde Kosova Cumhurbaşkanı Vekili Yakup Krasniçi tarafından Kosova’nın en büyük devlet nişanı olan ‘Kosova Bağımsızlık Altın Madalyası’ verildi. Makamında Erdoğan’ı ağırlayan Krasniçi, “Erdoğan’ın siyasi kriz ortasında bile Kosova’yı ziyaret etmesi bizleri daha da gururlandırdı, bize güç verdi. Bu dostluğu daha da güçlendirdi” dedi.

Hastane açtı, Tayyip’i sevdi

Erdoğan, Kosova’da Türk girişimcilerinin yaptırdığı İnternational Medicine Kalp Hastanesi’nin açılışını da yaptı. Hastanenin hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, “Bu bir ilk, ilk adım. Devamında çok daha farklı girişimler olacaktır” dedi. Erdoğan, hastanede tedavi gören hastalara geçmiş olsun dileğinde bulundu ve çiçek takdim etti. Öte yandan, Erdoğan, açılışta İlir ve Seyhan Gaşi çiftinin “Tayyip” adlı çocuğunu sevdi.

KOSOVA MADALYASI VERİLDİ

Başbakan Erdoğan’a Kosova Cumhurbaşkanı Vekili Yakup Krasniçi tarafından Kosova’nın en büyük devlet nişanı olan ‘Kosova Bağımsızlık Altın Madalyası’ verildi. Erdoğan, Kosova kalp hastanesinin açılışında ‘Tayyip’ adlı çocuğu kucağına alarak sevdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com