Erdoğan'a kötü haber!

Erdoğan'a kötü haber!
AKM yıkılabilir mi? Mimarlar mühendisler odası başkanlığına bakılırsa bu mümkün değil çünkü AKM 1. Dereceden Anıtsal Yapı değerinde.

AKM yıkılabilir mi? Mimarlar mühendisler odası başkanlığına bakılırsa bu mümkün değil çünkü AKM 1. Dereceden Anıtsal Yapı değerinde. AKM’ ye sadece aslına sadık kalınarak yenileme yapılabilir. Ancak AKM bir süre önce restore edildi. Peki, neden yıkılıyor da yenileme görmüş hali ile açılmıyor?

Taksim Gezi Parkı eylemleri sürüyor. Ancak bu eylem kadar tartışılan bir diğer konu ise AKM.

Atatürk Kültür Merkezi hakkında Başbakan Erdoğan ‘'Yıkılacak ve yerine opera salonu yapılacak’' dedi. Başbakan’ın bu projesine bilim adamlarından itiraz var.

Türkiye Mimarlar Mühendisler Odası Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya bakılırsa bu mümkün değil. TMMOB yapılan yazılı açıklamada AKM binasının birinci dereceden tarihi eser olduğunun altı çizildi.

TMMOB’nin açıklamasında, ‘'AKM sadece bir bölümü verilmeye çalışılan bu değerleri ile “kültür varlığı” olma niteliğini birçok başka yapıdan daha fazla hak etmiş bir yapıdır ve onun ülkenin yaşamından kopartılması tüm bu değerlerin de yok sayılacağı anlamına gelir. Bu yaklaşım, koruma kuramının temel dayanaklarının inkâr edilmesidir’' denildi.

AKM’nin 1. Dereceden Anıtsal Yapı olmasını maddeler halinde açıklayan oda yetkilileri Başbakan Erdoğan’ın Tunus’ta Tarihi yapı ile ilgili yapılan açıklamasının hiçbir bilimsel ve hukuki dayanağı bulunmadığı gibi yıkılması yasal olarak da mümkün olmadığını iddia ediyor.

20.12.2009 tarihinde Mimarlar Odası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Kültür Bakanlığı arasında yapılan protokole göre tarihi eserin aslına uygun olarak restore edilmesi karar altına alındığı da hatırlatıldığı açıklamada Atatürk Kültür Merkezi’nin Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu kararı ile 1. Derece anıtsal yapı olarak tescil edilmiş ve güvence altına alındığı da belirtildi.(MUK)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com