Erdoğan'a kötü haber!

Erdoğan'a kötü haber!
Erdoğan'ın hayelleri yıkılabilir...
Başbakan Erdoğan İstanbul Taksim Meydanı’ndaki AKM'yi (Atatürk Kültür Merkezi), yıkıp yerine opera salonu yapacaklarını söylemişti. Ancak AKM'nin SİT alanı içinder aldığı ortya çıktı. Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu kararı ile 1'inci derece anıtsal yapı olarak, 1990'lı yıllarda İstanbul'da özgün bir mimarı yapı ve Cumhuriyet dönemini simgelemesiyle tescil edildi, 2011 yılında restarosyon için ihele yapıldı ve ihaleyi kazanan 2 firma restarasyon çalışmlarını sürdürüyor. 
 
AKM yıkılmasında Erdoğan'ı bekleyen hukuksal süreç:
 
1-) Kamu İhale Kurumu onayıyla yapılmış ihale var ve restarasyon çalışmları sürüyor. AKM'nin yıkılması için bu ihalenin fesedilmesi lazımki o zaman da halkın 68 milyonunu hiç etmiş olursunuz.
 
2-) AKM SİT alanı içerisinde sayılıyor, Koruma Kurulu tarafından AKM'nin tescil kararının kalkması gerekiyor ki bu gerçekleşirse de yargı süreci başlar. Yargı süreci sona ermeden ve restorasyon ihalesi feshedilip fesih kararı yargıda onaylanmadan AKM'nin yıkımı söz konusu olamaz. 
 
 SİT ALANI NEDİR?
 
"Kentsel ve yöresel nitelikleri, mimari ve sanat tarihi açısından gösterdikleri fiziksel özellikleri ve bu özellikleri ile oluşan çevrenin dönemin sosyo ekonomik, sosyo kültürel yapılanmasına, yaşam biçimini yansıtarak bir arada bulunduran ve bu açılardan doku bütünlüğü gösteren alanlardır" (BCE)
Etiketler: , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com