Erdoğan’a mı inansak rakamlara mı?

Erdoğan’a mı inansak rakamlara mı?
Başbakan Erdoğan, ‘Hiç kimsenin fikirlerinden, ifadelerinden, yazılarından dolayı hapis yatmasına razı olmam ve olamam’ derken 2011-2012 “Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi” gerçekleri ortaya çıkardı. Tablo ‘Kime inansak?’ sorusunu akıllara getirdi.

Türkiye’de 100’e yakın gazetecinin cezaevinde olduğu şu günlerde  2011-2012 “Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi” yayınlandı ve içler acısı durumumuz ortaya çıktı. Türkiye Basın Özgürlüğü’nde 179 ülke arasında 148’inci oldu. Namibya, Tanzanya, Moritanya, Nepal, Zimbabve, Etiyopya, Bangladeş ve Uganda gibi ülkeler Türkiye’den üst sıralarda yer aldı.

Dünya anladı Türkiye anlamıyor

Sınır Tanımaya Gazeteciler Örgütü (World Press Freedom), “Eşi görülmemiş büyüklükteki  tutuklamalar, telefon dinlemeleri ve gazetecilerin kaynaklarının gizliliğini küçümseme, medyada tehdit ikliminin yenide başlamasına yardım etti. Söz verilen reformların yürütülmesi bir yana yargı sistemi gazetecilerle ilgili, askeri diktatörlükten bu yana emsali bulunmayan bir dizi tutuklama dalgası başlattı. Eşi görülmemiş büyüklükteki tutuklamalar, masif telefon gizli dinlemeleri ve gazetecilerin kaynaklarının gizliliğini küçümseme, medyada tehdit ikliminin yeniden başlamasına yardım etti” yorumunu yaptı.

Başbakandan hikayeler

-“Şiir okuduğum için mahkum olmuş bir başbakan olarak hiç kimsenin fikirlerinden, ifadelerinden, yazılarından dolayı hapis yatmasına razı olmam ve olamam.”(100 gazeteci cezaevinde)

-“Fikirlerinden, yazılarından dolayı hiç kimsenin sokak ortasında hunharca katledilmesine göz yummam rıza göstermem.”(Hrant Dink cinayetinde azmettirici Erhan Tuncel tahliye edildi)

-“Zaman zaman eleştiriye biz de eleştiriyle cevap verdik. İftiraya, yalana, yanlışa karşı biz de tepkimizi ortaya koyduk ama biz yasaklayan, kısıtlayan, engelleyen bir anlayışa asla tevessül etmedik, etmiyoruz ve etmeyeceğiz.” (Yüzlerce kitap,dergi, gazete, televizyon yasaklandı, internet siteleri kapatıldı. Karikatür dergilerine dahi dava açıldı)

-“Sorunlar var ama kimse kusura bakmasın bu sorunları biz üretmedik. Bu sorunlar bizim dönemimizde ortaya çıkmadı. On yıllara hatta asırlara sari köhne bir zihniyetle, baskıcı, totaliter, hoşgörüsüz bir zihniyetle zorlu bir mücadele veriyoruz. Yani rafları temizliyoruz. On yılların, asırların köklü meselelerini adım adım, etap etap kademe kademe çözüyoruz.”( AKP iktidarında tutuklanan gazetecilerin sayısı neredeyse 2 kat arttı)

(SRE)Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com