Erdoğan'a o röportajı sordu

Erdoğan'a o röportajı sordu
CHP Hatay Milletvekili Av. Mevlüt Dudu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Washington Post gazetesinde yayınlanan “El Nusra Cephesi komutanının Röportajını” sordu.
Konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Mevlüt Dudu “Röportajın bir bölümünün Antakya’da yapılması çok dikkat çekicidir. Demek ki bu adamlar bizim topraklarımızda rahatça dolaşabiliyor” dedi.
 
Soru önergesinde Suriye’de çatışmalarda ölen TC vatandaşlarına da yer veren Mevlüt Dudu, “Suriye’deki olaylar özellikle Hatay’ı çok etkiliyor. Suriye’de rejime karşı savaşan El Nusra cephesinin komutanı ile yapılan röportajda açık açık Türkiye’den para ve silah yardımı alındığı söyleniyor. Hatta röportajın bir kısmı da Antakya’da yapılmış. Hatay’da her yerde elini kolunu sallaya sallaya dolaşan binlerce yabancı insan var. Her türlü huzursuzluğu yapıyorlar. Bunların hakkında herhangi bir işlem yapıldığını da duymadım. Diğer yandan El kaide bağlantılı oldukları iddia edilen bazı TC vatandaşlarının da Suriye’de savaşırken öldükleri de herkes tarafından bilinmektedir. Hükümetimizin bu konularda hiçbir açıklama yapmaması ve önlem almaması oldukça düşündürücüdür. Başbakandan konu ile ilgili açıklama bekliyorum” dedi.
 
CHP Hatay Milletvekili Av. Mevlüt Dudu tarafından verilen ve Başbakan tarafından cevaplanması istenen soru önergesi ise şöyle:
 
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
 
Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.
 
Washington Post gazetesinde yayınlanan ve Ülkemizdeki gazetelerde de yer alan röportajda El Kaide terör örgütünün Suriye ve Irak’ta faaliyet gösteren kolu El Nusra Cephesinin komutanınca Türkiye’den yardım aldıkları iddiaları yer almaktadır. 
 
Röportajı gerçekleştiren gazetecilerden Justin Vela'nın Halep’ten, Liz Sly'nin ise Antakya’dan haberi bildirdiğinin belirtilmesi, adı geçen örgütün uzantılarının ülkemizde de bulunduğunun açık bir delilidir.
 
Diğer Yandan El kaide bağlantılı oldukları iddia edilen bazı TC vatandaşlarının da Suriye’de savaşırken öldükleri herkes tarafından bilinen bir gerçekliktir. 
 
Var olan bu gerçeklikler karşısında Hükümetiniz tarafından hiçbir açıklama yapılmaması, kamuoyumuzda tereddütlere, başta Hatay olmak üzere Suriye ile sınır illerimizde huzursuzluklara yol açmaktadır.
Bu nedenle;
 
1-Suriye’de yaptığı eylemler Dünya kamuoyunda infial yaratan El Nusra Cephesi’nin bir yetkilisi ile Antakya’da röportaj yapılması ne anlama gelmektedir? Bu durum istihbarat teşkilatlarımız, içişleri ve dış işleri bakanlıklarımız başta olmak üzere Hükümetinizin bir zafiyeti değilse, nedir?
 
2-El Nusra tarafından söylenen “Türkiye’den yardım aldık” sözleri gerçek ise, bu durumdan haberdar mısınız? Haberdar değilseniz, bu yardımlar sizden habersiz nasıl ve hangi kaynaklardan yapılmaktadır?
 
3-Özellikle Hatay başta olmak üzere denetimsiz olarak ortalıkta dolaşan ve toplumsal huzuru bozan Suriye’liler ile ilgili şu ana kadar hangi önlemler alınmıştır? Bundan sonrası için neler düşünülmektedir?
 
4-Suriye’de öldükleri gazete ve televizyonlarda günlerce yer alan ve El Kaide bağlantılı oldukları iddia edilen vatandaşlarımız ile ilgili ne gibi işlemler yapılmıştır?
 
5-Suriye sınırımız özellikle Hatay’da fiilen ortadan kalkmıştır. Bu sınır zafiyeti tarafımızdan yapılan tüm uyarılara rağmen bir türlü giderilmemiştir. Bu durum tarafımızdan bilinmeyen nedenlerle bilinçli olarak mı sürdürülmektedir, yoksa ülkemizin imkanları mı yetmemektedir?  (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com