Erdoğan'a soru önergesi

Erdoğan'a soru önergesi
CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Erdoğan'a bir soru önergesi verdi.

ANKARA (ANKA) - CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından engelli öğrencileri normal okullara dağıtmayı amaçlayan çalışma kapsamında Mitat Enç Görme Engelliler Okulu kapatılmak istendiğini belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi.

Nazlıaka, verdiği soru önergesinde, Mitat Enç Görme Engelliler Okulu'nun, Türkiye'nin ilk görme engelliler okulu olduğunu, 1951 yılında Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sayın Mitat Enç tarafından açıldığını hatırlattı. Okulda halen 17'si yatılı olmak üzere 100 öğrencinin eğitim görmekte olduğunu vurgulayan Nazlıaka, MEB tarafından "kaynaştırma eğitimi" adı altında yürütülen ve engelli öğrencileri normal okullara dağıtmayı amaçlayan çalışma kapsamında Mitat Enç Görme Engelliler Okulu kapatılmak istendiğini dile getirdi. Okulda, Gazi Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü'nde okuyan öğrencilerin de staj gördüğünü bildiren Nazlıaka, Başbakan Erdoğan'a şu soruları yöneltti:

"-Ülkemizde eğitim yaşındaki engelli çocuklarımızın sayısı ve engel durumlarına göre dağılımı nedir? Bunlardan kaçı eğitim görmektedir? Eğitim göremeyenlerin sayısı ve nedeni nedir?
-Engellilere eğitim veren MEB'e bağlı olan okulların sayısı nedir? Bu konudaki özel okulların sayısı nedir? İllere göre dağılımı nedir?
-2011-2012 yıllarında kapatılan engelli okulu var mıdır? Normal okula kayıt yaptıran engelli öğrencilerimizin sayısı nedir? Engeli nedeniyle okullara kayıt konusunda sorun yaşayan öğrencimiz var mıdır? Bu konuda MEB'e ulaşan şikayet sayısı nedir?
-Mitat Enç Görme Engelliler Okulu'nun kapatılması için yapılan bir çalışma var mıdır? Gerekçesi nedir?
-Ankara Valiliği'nin 2012 yılını engelliler yılı ilan ettiği bir dönemde engelli eğitimi için özel bir öneme sahip bu okulumuzun kapatılması bir çelişki değil midir?
-Bu okulumuzun kapatılması görme engelli öğrencilerimizin yanında bu okullarda staj yapan öğretmen adaylarının eğitimini olumsuz yönde etkilemeyecek midir?
-Görme engelli öğrencilerimizin okuduğu okullar ihtiyaçlarına göre özel olarak dizayn edilmiştir. Bu öğrencilerin normal okullarda eğitim görmesi pedagojik açısından uygun mudur?
"

Kaynak: anka

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com