Erdoğan'a yeni köşk!

Erdoğan'a yeni köşk!
Çengelköy’deki ‘Vahdettin Köşkü’ ve çevresindeki diğer köşkler ‘devlet konuk evi’ olarak yeniden restore edilip Başbakan'ın ofis çalışmalarına sunulacak.

Osmanlı'nın son padişahı olan Vahdettin, kendi döneminde yaptırdığı Vahdettin Köşkü 3 yıl önce yıkılmıştı. Başbakan yeniden inşa edilmesi ve kendi çalışmalarını yürütebilmesi adına hizmete açılması talimatını verdi. Yurtdışından gelecek olan misafirlerini ağırlamak için köşke 'devlet konuk evi' ismi verilecek.

 ÇENGELKÖY’DEN KÖPRÜYE TEK YÖNLÜ TRAFİK OLACAK

Başbakan Erdoğan’ın bizzat ilgilendiği ve talimatlarıyla yönlendirdiği proje için Bakanlar Kurulu önemli bir karar çıkardı. 18 Haziran 2013 tarihli Bakanlar Kurulu kararı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanarak 2 Temmuz 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu karar, “Boğaziçi Sahil Şeridi ve Öngörünüm Bölgesi Uygulama İmar Planı ve Vahdettin Köşkü ve Çevresi Yol Düzenlemesi Projesi”ni içeriyor.

Trafik ışıkları kaldırılıyor

Karar incelendiğinde devlet büyüklerinin konaklayacağı bölge için trafik uygulaması yapılıyor. Karar kapsamında yurttaşların tapulu arazilerinden 61 parselde, 2 metrekareden 197 metrekareye varan istimlak yapılacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak acil istimlakla toplamda 4 bin metrekare istimlak edilecek. Proje kapsamında Çengelköy’deki ışıklar kaldırılıp Çengelköy’den Boğaziçi Köprüsü yönüne olan trafik tek yönlü olacak. Yine karara göre Çengelköy’de yol kenarlarındaki park alanları da tamamen kaldırılacak.

İBB’de arazi aldı

Yeniden inşa edilen köşkün yanındaki, 22 bin metrekarelik arazi de Büyükşehir Belediyesi tarafından 2 yıl önce satın alındı. Arazinin bir bölümü bu bölge için ayrılarak yeşillendirildi; bir bölümü de mezarlık alanı olarak ayrıldı. (AAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com