Erdoğan'dan 1 Mayıs Talimatı!

Erdoğan'dan 1 Mayıs Talimatı!
Başbakan Erdoğan, kabine revizyonu ve 1 Mayıs'la ile ilgili açıklamalarda bulunurken, KKTC'de Ergenekon soruşturmasına da değindi. İşte o açıklamalar...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e, '1 Mayıs'ın tatil olarak ilan edilmesi' konusunda işçi konfederasyonlarıyla görüşmesi için talimat verdiğini söyledi.
Başbakan Erdoğan, partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nda, gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, 'Bu sabah bazı bakanlarla bir araya geldiniz. Bu, 'mini ekonomi zirvesi' olarak nitelendirildi. Bu toplantıda sanayiyle ilgili bazı değerlendirmeler yaptığınıza ilişkin duyumlar aldık. Sanayideki son gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?' sorusu üzerine Başbakan Erdoğan, toplantıyı 'mini ekonomi zirvesi' olarak değerlendirmenin doğru olmadığını belirterek, toplantıda Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan'ın bulunduğunu anlattı.

Bakanlarla öncelikli olarak çalışma hayatına, Sendikalar ve Toplu Sözleşme kanunlarına yönelik görüşmeleri olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

'AB sürecine yönelik olarak, bu süreçte Sendikalar Kanunu ve Toplu Sözleşme Kanunu'nu bir an önce Meclisimizden çıkaralım istiyoruz. Bununla ilgili hazırlıklar zaten büyük ölçüde yapılmış vaziyette. Genel Kurulumuzda görüşerek bunu bitirelim istiyoruz. Bir diğeri de tabii yine şu anda özellikle her 1 Mayıs'ta gündeme gelen bir konu. Bununla ilgili de işçi barışına yönelik bir adımı geçen yıl bildiğiniz gibi atmıştık ve 1 Mayıs'ın tatil olarak ilan edilmesi noktasında yarın Bakanımız Türk-İş, Hak-İş ve DİSK ile bir araya gelecek. Bu konuda kendilerine bir talimat verdim. 'İşçi konfederasyonlarıyla da bu konuyu görüşün ve 1 Mayıs'ın tatil ilan edilmesiyle ilgili olarak konuyu kendileriyle de ayrıca müzakere edin' dedim. Bu konuda verilmiş olan bir talimatım var.'

Başbakan Erdoğan, sanayi üretiminin gerek ABD, gerekse AB üyesi ülkelerde yaklaşık 10 aydır farklı, olumsuz bir şekilde geliştiğini ifade ederek, 'Bizde de 6 aydır bu noktada bir iniş söz konusu ve şu ana kadar almış olduğumuz tedbirlerle ilgili attığımız adımlar neticesinde inanıyorum ki olumlu neticelerini de özellikle ikinci 6 ay içerisinde almaya başlayacağız. Buna yönelik olarak da Hükümetimiz çalışmalarını kararlı bir şekilde sürdürmekte' şeklinde konuştu.

Kabine değişikliği ile ilgili gerekli açıklamayı yaptım. Kabine revizyonu konusunda sayısına varıncaya kadar söylüyorsunuz. Ben bu konuda sizlere kim açıklama yaptıysa bana söyleyin ben inceleme yapayım hepsini kapının önüne koyayım dedim. Bakan arkadaşların böyle bir endişeleri de yok. Bu her ülkede uygulana gelmiştir. Bakanlar için de grup için de gerek görüyorsak gerekli adımı atarız bu adımı bu önümüzdeki hafta mı olur daha sonraki haftamı olur hep birlikte görürüz.

KKTC'de Ergenekon soruşturmasıyla ilgili KKTC Başbakanı'nın yargıya başvurusuyla ilgili birşey deme hakkkım yok ama yargı üzerine düşeni yapacaktır. Orada da böyle birşey varsa açıklığa çıkacaktır.

Obama'nın ziyaretiyle ilgili muhalefet liderlerinin tepkileri üzerine ise Başbakan Erdoğan 'Bizim muhalefetin beyaza beyaz deme gibi bir alışkanlığı yok. Ne zaman ki beyaza beyaz derler o zaman Türkiye çok başka yerde olur' dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in Medeniyetler İttifakı'na gelmemesiyle ilgili soruya ise ' Azerbaycan Ermenistan arasında sıkıntı giderilmedikçe, Türkiye ile Ermenistan arasındaki sorunlar da çözüm bulamaz' dedik. BM Güvenlik Konseyi'nin Dağlık Karabağ'da Ermenistan'ı işgalci olarak görmesi ve orayı terk etmesini istemesidir. Mins grubunun 17 yılı aşkın bir süredir çözemediği bir sorun var, bunun çözüme ulaşması için bekledik ama istenen gelişme olmadı. Biz Azerbaycan Ermenistan arasındaki sıkıntıyı gidermek için çaba gösterdik bununla birlikte Türkiye Ermenistan arasındaki sorunların çözümü için de çaba harcadık. Bu konuda Cumhurbaşkanımız benim ve Dışişleri bakanları düzeyde görüşmeler oldu. Ancak muhalefetin ifade ettiği çirkin yaklaşımları kabul etmem mümkün değildir. Muhalefet bir iftira kampanyası içinde hareket ediyorlar. Onların akıllarından geçirmedikleri adımları atıyoruz.

Ak Partili vekil İhsan Aslan'ın Kürt sorunu ile ilgili açıklamaları hakkında 'Onun hangi ifadeleri kullandığını bilmiyorum. Ama o arkadaşımızın terör örgütünü övücü bir ifade vereceğini de sanmıyorum.. Bölgede Ak Parti'nin verdiği mücadele ortadadır. Muhalefetin gözükmediği bir bölgede ben arkadaşımızı heba etmek istemem.

Dünyada her liderin belli dinlenme hakkı var. Herkes dinleniyor seçim sonucunda ailem ve cocuklarımla birkaç gün birlikte geçirmek istiyorum. Ama beni yine yalnız bırakmayacağınızı biliyorum.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com