Erdoğan'dan BDP'ye 20 milyon lira!

Erdoğan'dan BDP'ye 20 milyon lira!
Edoğan'ın demokrasi paketinden BDP'ye 20 milyon lira çıktı!
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Pazartersi günü açıkladığı demokrasi paketinden BDP'ye 20 milyon lira çıktı. Erdoğan'ın demokrasi paketi görünen o ki sadece BDP'ye yaradı. Demokratikleşme paketinde yer alan e yüzde 3 ve daha fazla oy alan siyasi partilere de hazine yardımı yapılmasına yönelik değişiklik, sadece BDP'ye yarayacak. Yüzde 3 oy barajını, AKP-CHP ve MHP'nin yanı sıra sadece BDP geçebiliyor. 
 
Siyasi partilere her yıl hazineden yardım yapılıyor. Yerel seçim yıllarında bu yardım 2 kat, genel seçimlerde 3 kat olarak veriliyor. 2013 yılı için belirlenen toplam hazine yardımı 145.1 milyon lira oldu. AK Parti'ye 81.4 milyon lira, CHP'ye 42.4 milyon lira, MHP'ye de 21.3 milyon lira yardım yapıldı. 
 
Mevcut yasaya göre % 10 barajını geçemeyen siyasi partilere hazine yardımı yapılmıyordu. Ancak Erdoğan'ın paketinden % 3 geçenlere hazine yardımı yapılacak maddesi yer aldı. Bu madde sadece BDP'yi sevindirdi. 145.1 milyon liralık toplam hazine yardımı 4'e bölünecek ve BDP de 9 milyon 975 bin lira alacak. 2014'de bütçe gelirleri artacağı ve yerel seçim de yapılacağı için, bu para iki misli ödenecek ve BDP'ye düşen pay en az 20 milyon lira olacak.
 
Yeni değişiklik yürürlüğe girdiği taktirde son seçimlere bağımsız olarak katılan ve bu nedenle hazine yardımı alamayan BDP, 2014'deki yerel seçim öncesi 20 milyon, 2015'deki genel seçim öncesi de 30 milyon lira alacak. Ancak BDP'nin 2015'de bu parayı alabilmesi için, genel seçime bağımsız adaylarla değil, parti olarak katılması gerekiyor. (BCE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com