Erdoğan'dan BDP'ye özel paket

Erdoğan'dan BDP'ye özel paket
AKP'nin Demokratikleşme paketi ile Hazine yardımı ile ilgili asa değişirse bundan sadece BDP yararlanacak

Mevcut yasa gereği yüzde 10'luk seçim barajının altında kalan partilere Hazine yardımı yapılmıyor. Demokratikleşme paketinde ise hazine yardımı sınırı yüzde 3'e çekelecek buda şuanki durumda sadece BDP'ye yarıyor.

Yeni değişiklik yürürlüğe girdiği taktirde son seçimlere bağımsız olarak katılan ve bu nedenle Hazine yardımı alamayan BDP, 2015 seçimlerine parti olarak katılır ve yüzde 3’den fazla oy alırsa Hazine yardımına da hak kazanacak. BDP son seçimlere bağımsız adaylarla girmiş 2 milyon civarında ve yüzde 6.5 oy almıştı.

Ancak halen yüzde 10 olan seçim barajı düşürülmediği takdirde BDP, yeni seçimlere de bağımsız adaylarla katılacak ve yine Hazine yardımı alamayacak. Son seçimlerde yüzde 10 barajını sadece AKP-CHP ve MHP aşmış, Saadet Partisi yüzde 1.2, Büyük Birlik Partisi ise yüzde 0.75 oyda kalmıştı.

NASIL DAĞITILIYOR?

Mevcut Siyasi Partiler Kanununa göre, Genel Bütçe Gelirleri’nin 5 binde 2’si, her yılın başında seçimlerde yüzde 10 barajını aşan partiler arasında, aldıkları oy sayısına göre dağıtılıyor.

Bu yıl başında, AKP’ye 81 milyon 456 bin, CHP ’ye 42 milyon 465 bin, MHP ’ye de 21 milyon 261 bin lira Hazine yardımı yapıldı. Milletvekili ve yerel seçimlerinin yapılacağı yıllar ise siyasi partilere Hazine yardımı iki misli olarak veriliyor.(MUE)

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com