Erdoğan’dan Gül’e cevap gecikmedi

Erdoğan’dan Gül’e cevap gecikmedi
Erdoğan: Erkler arası yetki ihlaline karşıyız

Başbakan Erdoğan, “Kuvvetler Ayrılığını en güçlü savunan  partinin lideriyim. Kuvvetler Ayrılığına değil, erkler arası yetki ihlaline karşıyız” dedi.

'Gül’den “kuvvetler ayrılığı” yorumu' haberi için tıklayın

Başbakan Erdoğan çok tartışılan Kuvvetler Ayrılığı konusu şöyle açıklık getirdi:

“Bu gerçeği 75 milyonun benden dinlemesini istiyorum. Türkiye’de kuvvetler ayrılığını en güçlü savunan partinin lideriyim. Bu konuyu bir defa altını çizerek güçlü bir şekilde ifade edeyim. Kimse bunu eğip büküp sağa sola çekmesin.

Biz içerikle ilgili sıkıntılarımızı dile getirdik. Ben başbakan olarak ülkem adına konuşuyorum. Kuvvetler ayrılığı dediğimiz yasama, yürütme, yargının hareket alanı vardır. Birbirlerinin alanına giremezler. Hepsinin alanı bellidir.

367 ÖRNEĞİ

Ama ülkemizde öyle olaylar yaşandı ki. Yargı yasamanın da yürütmenin de alanına girmiştir. Özellikle 367 olayında yargı, yürütmenin alanına müdahil oldu. Yargının yerindelik değerlendirmesi yapması doğru değildir.

Biz hükümet olarak adım atıyoruz. Galataport’un satışı olayını yargı engelledi. Bizim yapmamızı engelleyen yasama maddesi yok.

“YETKİ İHLALİNE KARŞIYIZ”

Bu engellemelerde kaybeden millet oluyor. Bizim burada karşı olduğumuz yerindelik kararıdır. erkler arası yetki ihlaline karşıyız. Biz kuvvetler ayrılığını en güçlü savunan ülkeyiz. Çünkü bunun bedelini ağır ödedik.

Yargının yasalara aykırı olduğu karar varsa denetim hakkı vardır. Kent hastaneleri diye projemiz var. 5 yıldır bunu bürokratik engellemeler nedeniyle hayata geçiremiyoruz. Konya’daki konuşmamda ben bu sıkıntıları dile getirdim.

Bu engellemeler maliyetleri artırıyor, önemli projeleri hayata geçirmemizi engelliyor, kredi kuruluşlarının kredi vermesinin önüne geçiyor.
Bu her zaman olmuyor ama zaman zaman olması bile bize çok şey kaybettiriyor. Muhasır medeniyetler seviyesine ulaşmadaki yarışta geri bırakıyor.
Bizim karşı olduğumuz bu yetki ihlalidir. Hiçbir erk yetkisini aşmasın… Erkler arası yetki ihlaline karşıyız…

GÜNDEMİ NASIL OLUŞTURUYOR

Mehmet Barlas’ın ‘Sizi yanlış mı anlıyorlar yoksa bilinçli olarak gündemi mi değiştirmeye çalışıyorsunuz?” sorusu üzerine Erdoğan, ‘Bu tartışmalar olmazsa ben başbakan olamam’ cevabını verdi.
Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

“Öyle bir başlık ortaya koymalısınız ki gündemi oluşturmalısınız. Başkasının eline bırakırsanız başbakan olmazsınız. Bir şeyi yaparken bunun enine boyuna tartışmasını çevremdekilerle yapmışımdır, onlar bile bilmez zamanlamasını. Bir zamanı gelir onu gündeme oturturum eğer o kabiliyeti sergileyemezsen o neticeyi elde edemezsin. Ancak kuvvetler ayrılığında böyle bir şey olmamıştır. Bir  defa yasama yürütme yargı konusundaki hassasiyetimiz belli”
(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com