Erdoğan’dan ikinci “ucube” çıkışı

Erdoğan’dan ikinci “ucube” çıkışı
Başbakan Erdoğan Senegal'de köle ticaretini simgeleyen heykeli beğenmedi, "Bunu Fransa'ya gönderin" dedi.

Afrika seyahatinin Senegal ayağında gördüğü köle ticaretini simgeleyen heykelciği "Bunu Fransa'ya geri göndermek lazım" diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, akıllara Kars'ta "İnsanlık Anıtı" için yaptığı ucube çıkışını getirdi.
 
Erdoğan'ın beğenmediği heykel UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alıyor.
 
ERDOĞAN SENEGAL'DE
 
Başbakan Tayyip Erdoğan, Afrika seyahatinin son durağı Senegal’e geçti. Erdoğan, Senegal’e gelir gelmez Afrika’daki köle ticaretinin sembolü Goree Adası’nı ziyaret etti. Erdoğan, adada Fransa’nın gönderdiği köle ticaretini simgeleyen heykelciği görünce Senegalli yetkililere, “Bunu Fransa’ya geri göndermek lazım” dedi. Başbakan Erdoğan, 8 Ocak 2011'de Kars'ta 'İnsanlık Anıtı' heykeli için de 'ucube' demiş ve heykel yıkılmıştı.
 
TORUNLARINA HEDİYE ALDI
 
Adada yerel dans gösterisiyle karşılanan Erdoğan, torunları için hediyelik eşya satın aldı. Erdoğan, bağımsızlığından sonra hükümet tarafından satın alınan ve müzeye dönüştürülen evlerde, Amerika’ya satılmadan önce tutulan kölelerin kaldığı odaları dolaştı. Yetkililerden, kölelerin Amerika’ya gönderilmeden önce 3-6 ay arasında bu evlerde yaşlarına ve cinsiyetlerine göre tutuldukları bilgisini alan Erdoğan, kölelerin ayak ve boyunlarına takılan zincirleri inceledi.
 
"BU HEYKELİ GÖNDERMEK LAZIM"
 
Erdoğan en çok “Dönüşü Olmayan Kapı”dan etkilendi. Köle evinin okyanusa bakan bu kapısından köleler gemilere gönderiliyor ya da denize atılarak öldürülüyordu. İlginç diyalogların geçtiği ziyarette Erdoğan tepkisini, giyotine giden bir köleyi anlatan heykeli görünce gösterdi. Erdoğan, “Bu heykeli aslında Fransa’ya geri göndermek lazım” dedi.
 
ERDOĞAN'IN KALDIRILMASINI İSTEDİĞİ HEYKEL DÜNYA MİRASLARI LİSTESİNDE
 
Erdoğan’ın kaldırılmasını istediği heykelin bulunduğu Köleler Evi müzesi, UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alıyor. Her yıl 200 binden fazla turist çeken müzenin ziyaretçilerinin büyük bölümünü, köle soyundan gelen Afrikalılar oluşturuyor. Ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği bölüm ise milyonlarca kölenin Afrika’dan ayrılmadan önce son kez geçtiği “Dönüşü Olmayan Kapı” isimli yapı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com