Erdoğan'dan İmamın Ordusu Yanıtı

Erdoğan'dan İmamın Ordusu Yanıtı
Başbakan: Kitap kararını ben vermedim. Bomba kullanmak suçtur, yapılan maddeleri kullanmak da suçtur. Kitap internete girmiştir ve burada ne olduğu görülmüştür.

Avrupa Konseyi'nde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a 'İmamın Ordusu' kitabından yüzde 10 barajına birçok konuda soru yöneltildi.

Başbakan'ın açıklamalarından önemli satır başları şöyle: "Yasaklardır, yoksulluktur ve bu mücadeleyi başarılı devam ettirmektir. 8,5 yıldır en geniş anlamda yasal desteklerle güçlendirmiştir. 8,5 yıl once konuşuılamayan bir çok konu byun Türkiye'de konuşulmaktadır. İşkenceye 0 tolerans ifade özgürlüğünendeki yasaklar kaldırılmıştır.

Medya üzerinde kısıtlamalr gerçeği yansıtmöıuor. 8 yıl önce demokrasi dışı öğeler ve mafyadan talimatla basşlık atan yazı yazan kişiler özgürce yazıyazabilmekte. Anlaşmazlıklar ise hukuk altında öçözülmekte.

Avrupa'da darbeleri teşvifk eden gazete ve gazetecilerin olmadığını hatırlatmak isterim. Türkiye'de tutuklu 26 gazeteci vardır. Bunların hiçbiri gazetecilikten tutuklu değildir. Son dönemde olanlar belli çevrelerden değil daha objektif kaynaklardan öğrenmesini isteriz.

Çeşitli terör örgütleri ve darbecilerle olan ilişkileri yüzünden yargılanıyorlar. Yürütmenin de bu noktada müdahalede bulunmasının imkanı yoktur, yargı bağımsızdır. Tutukluluk süresinde değişik belgelerin çıktığını yargının zaman zaman yaptığı açıklamalarda öğreniyoruz. Temennim bunların hemen çözülmesidir. Uzun süreli tutukluluklarda hassasiyetimiz vardır ve bunların hemen çözülmesini istiyoruz.

Çevremizdeki köklü değişimleri özellikle köklü değişiklikler bize Avrupa kıtasında sorumluluklar veriyor. Biz demokrasi, hukuk ve insan haklarının yanında olmalıyız üstünlerin hukukunun değil. Şiddetin değil uzlaşmanın yanında olmalıyız. Başta Av Konseyi olmak üzere tüm Uluslararası camiyanın bunun üzerinde kenetlenmesini istiyoruz.

Ben demokrasinin kurumlar bazında desteklenmesini isterim. Biz 2010 referandumunda bir kavramı öne çıkardık. O da İleri Demokrasi'dir. Bunun için 26 maddede yaptığımız değişiklikle başladık, sonra tüm anayasa değişikliğine gideceğiz. Bu değişiklikte vurguladığımız özellikle etnik ayrımcılığa kesinlikle yer verilmemesi, Bölgesel ve dinsel ayrımcılığa yer verilmemesi. Bunlar bizim kırmızı çizgilerimizdir.

Bölgemizdeki ülkeler artık bizimle nasıl bu değişikleri yaptınız ve AK Parti modeli nedir diye soruyorlar ve eğitim alıyorlar. AK Parti olarak ana kademsi olarak değil kadın ve gençlik kolları ile tüm Türkiye'ye yaymış bir partiyiz. Tüm ülkeye hitap eden, sadece yüzyüze, sadece tv ve gazete değil her yerde yapan bir partiyiz. Ben her ile en az 2-3 kere gitmişiz ve ben halkımın karşısına her daim çıkarım. Şimdi seçimlere de aynı şekilde gidiyoruz. İnsanımızı öne çıkaran bir anlayışla yola devam ediyoruz. Bu süreçte gerek ortadoğu gerek balkanlarda dayanışma içinde olmamız gereken ülkelerle bunu yapıyoruz. Yeri gelince ABD, Rustya, İngiltere, Ortadığu, Pasifik her ükeyle konuşabilen bir ülkeyiz.

Heyetimizde bayan arkadaşlarım burada ama buraya şahsım ve iki bakan arkadaşlarımızla geldim, bayan arkadaşlarımızda burada. Önyargılardan arındırılmış düşünceler önemli. Bu basılmamış denen kitapla ilgili kararı ben vermedim. Bu medya mensuplarının bilgi ve belgeler neyin geldiğini gösteriyor ki yargı yürütmeye burada bir hazırlık var hemen gidin diyor. Bakınız burada bir şey diyorum bomba kullanma suçtur, bombanın yapılacxağı maddeleri kullanmak da suçtur. Bomba yapmanın ihbarı gelmişse güvenlik güçleri bunları toplamaz mı. Burada da daha önce gelmiş bilgiler gelmişse yargıda bu kararı vermitri ve güvenlik güçlerine gidin alın demiştir. Bu kitapinternet sitelerine girmiştir ve burada ne olduğu görülmüştür. Bu yürütmenin değil yargının aldığı bir karardır. Her işimize gelince bağımsız yargı diyorsunuz, Türkiye'ye gelince yürütmeye bağlı yargı diyrsuuz ama Türkiye'de bağımsız yargı var, yürütmeye bağımlı bir yargı yok."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com