Erdoğan'dan İnönü ailesine teklif

Erdoğan'dan İnönü ailesine teklif
Her fırsatta CHP'yi topa tutan Başbakan Erdoğan'ın CHP'lileri AKP kadrosuna dahil etmeye çalıştığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet'ten Utku Çakırözer'in o analizi...

Yıl 2011...
Fazilet Partisi'nde yaşanan kopmanın ardından Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül ve Bülent Arınç'ın başını çektiği yenilikçiler AKP'yi kurma kararı alır. İslamcılara karşı hassas olan kamuoyunu değiştiklerine ikna için tanınmış isimleri 'parti kurucusu' yapma çabasındadırlar. Atatürk Cumhuriyeti'nin, laikliğin simgesi olarak bilinen bazı ailelere teklifle gider.

Bu ailelerden biri de İnönü ailesi olmuş.İnönü'nün en büyük torunu Hayri İnönü(Ömer İnönü'nün oğlu) 11 yıl önceki daveti dükü görüşmemizde şöyle anlattı:

"Partiyi kuracakları günlerde çocukluk arkadaşım Cüneyt Zapsu aracılığıyla bana ulaşarak parti programını gönderdiler ve 'kurucu üye' olma davetinde bulundular. Hi. şüphem yok ki İnönü soyadını kullanabilmek için bir taktikti bu. Zapsu çok iyi arkadaşım olduğu için nezaketen programlarını aldım. Bir gün sonra teşekkür ederek tekliflerini reddettim. Hatta eşim bir gün beklediğim için kızdı bile o günlerde bana"

Kurucusu olma teklifi aldığı partinin liderinden, neredeyse her hafta ailesine yönelik hakarete varan suçlama ve eleştirilere de şöyle değerlendiriyor:

'Tarihin her dönemi yaşandığı koşullar çerçevesinde değerlendirilmelidir. O dönemin Türkiye ve ülke koşulları belli. Ülkeyi savaşa sokmadığı için İsmet Paşa'ya minnet duymak yerinei kıyasıya eleştiriyorlar. Ama şimdilik Atatürk'e uzanamadıkları için İnönü ile uğraşıyorlar. Asıl hedefleri Atatürk...'

Mustafa Sarıgül'ün yanında siyaset yapan Hayri İnönü'nün bir de sorusu var Erdoğan'a:

'Bize 70 yıl öncesinin gazete kupürlerini gösteriyor ama kendisi daha dün Sudan'da El- Beşir, Libya'da Kaddafi, Suriye'de Esad gibi diktatörlerle sarmaş dolaş pozlar veriyordu.İnsan başkalarına hakaret ederken biraz olsun kendisine bakmaz mı?'

Yıl 2009...
CHP'nin kalesi oalrak adlandırılan il ve ilçe belediyeleri kazanmak için gerekli çağdaş ve laik kesimin desteğini sağlayacak isim arayışı başlar AKP'de. Bir kez daha İnönü ailesinin kapısı çalınır.
Bu kez, diğer torunlardan Gülsün Bilgehan'a (İnönü'nün kızı Özden Toker'in kızı) teklif gider. 2002-2007 arası CHP Ankara Milletvekili olan Bilgehan, 2007'de seçilemeyeceği yerden aday gösterildiği için seçimi kaybetmiştir.Kendisine 'AKP Çankaya Belediye Başkanlığı' teklif edilir.Ancak o da Hayri İnönü gibi Erdoğan'ın aracılarını eli boş geri çevirir.

Son seçimlerde yeniden CHP'de milletvekili seçilen Bilgehan, iddialarla ilgili yorum yapmaktan kaçınarak, 'AKP'in geçmişte aile bireylerimize siyaset davetleri olduğu doğrudur.Görüşümüz belli olduğundan tekliflere gerekn yanıtlar verilmiştir' demekle yetindi.

Erdoğan'ın, İsmet İnönü'ye ve tek parti dönemine,ilişki üslubu konusunda Bilgehan'ın şaşırtıcı bir tespiti de var:
'İki yıl öncesine kadar hiç böyle bir üslubu yoktu. Ailemize karşı gayet kibardı. Babam (Metin Toker) öldüğünde hastaneden eve dönüşümüzde ilk arayan oydu. Erdal İnönü öldüğünde Pembe Köşk'e taziye ziyaretinde bulundu. Anımsarsınız, kendisine parlamento yolunu CHP açtı. 'Hitler' benzetmesi yaptığı grup konuşmasından bu yana aralıksız olarak haksız ve insafsız biçimde İnönü dönemini suçlamayı sürdürüyor"

2010 ylının Mayıs ayında ne oldu (ya da ne olacaktı) da Erdoğan ana muhalefet eleştirilerinin hedef ve üslubunu ne değiştirdi acaba?
(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com